Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Beograd-Mirijevo, Beograd-Zvezdara |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1925
Autor: Domaći
Oblast: Ginekologija
Jezik: Srpski
OSNOVI NAUKE O POROĐAJIMA” DR MILADINA VELIČKOVIĆA,
PRVI UDŽBENIK AKUŠERSTVA KOD NAS!
Stranica : 502, sa 220 slika
Novi Sad, 1925, Stamparija i knjigoveznica Jovanovica i Bogdanova
Stanje knjige : Perfektno ocuvana za svoje godine, kompaktna, sem bukvalno dve linije podvucene u sadrzaju, sve ostalo je cisto. Raritena knjiga.
Delo ima 502 stranice sa 220 slika. U predgovoru je navedeno da su crteže za ovu knjigu radili gg. J. Grizinger, apotekar, i F. Fiper, rigorozant-medicinar iz Novog Sada... većinom po Bumu, Šteklu, Lipmanu i Gungeu.
Osnivanje Medicinskog fakulteta u Beogradu zahtevalo je, pored ostalog, pripremu studentskih udžbenika na našem jeziku. Zanimljivo je da je knjigu `Osnovi nauke o porođajima`, koja se može smatrati prvim udžbenikom akušerstva kod nas, objavio 1925. dr Miladin Veličković, šef Ginekološkog odeljenja Državne bolnice u Novom Sadu, to jest autor koji nije bio angažovan u nastavi. Ovo delo od 502 stranice, sa 220 slika, obuhvatalo je gradivo iz akušerstva i osnovna znanja iz neonatologije
Tekst je podeljen u pet delova. Posle predgovora
na 11 stranica, prikazan je Kratak pregled razvitka
nauke o porođajima, od Vavilona i starog Egipta do početka dvadesetog veka.
Prvi deo ima dva poglavlja: Postanak i razvitak zametnih ćelija i Ženski polni organi.
U prvom poglavlju opisan je razvoj embriona i ploda od začeća do porođaja, uključujući podatke o plodovoj vodi, ovojcima i posteljici. Kraj poglavlja je posvećen normalnoj ženskoj karlici,s podacima o karličnim merama.
U drugom poglavlju opisani su spoljašnji i unutrašnji ženski polni organi, uključujući njihovu vaskularizaciju i inervaciju.
Drugi deo je posvećen trudnoći. Na 133 stranice dat je pregled toka trudnoće od dijagnostikovanja, promena u trudnoći do normalnog porođaja, njegovog vođenja i puerperijuma. U ovom delu razmatra se i nepravilan položaj, stav i prezentacija ploda, a takođe i blizanačka trudnoća. Navode se i komplikacije koje mogu nastati zbog navedenih nepravilnosti.
Poslednjih devet stranica odnose se na novoroče ili, kako bi se sad reklo, novorođenče.
U trećem delu opisane su nepravilnosti i poremećaji za vreme trudnoće. Na kraju su na 177 stranica opisane, s odgovarajućim ilustracijama, operacije pri babičenju, uključujući primenu forcepsa i opise nekoliko operativnih tehnika carskog reza, s abdominalnim i vaginalnim pristupom.
Četvrti deo se odnosi na patološki porođaj i njegovo sprovođenje. Razmatrano je pitanje slabih i nepravilnih materičnih kontrakcija, anomalija materice i vagine,nepravilne karlice, jednostrukih i dvostrukih nakaza, spada i ispadanja sitnih delova ploda, povreda genitalnih organa tokom porođaja i krvarenja u toku i posle porođaja.
U popisu literature, koji sledi posle četvrtog dela,
nabrojano je, abecednim redom, 85 izvora na nemačkom i dva na mađarskom jeziku. Na kraju ovoga popisa pod naslovom „Medicinski listovi” navedeni su „Srpski arhiv”, „Liječnički vjesnik”, sedam stručnih časopisa na nemačkom i jedan na mađarskom jeziku.
Poslednji deo knjige, od 37 stranica, nosi naslov Novorođenče, a napisao ga je dr Đura Jovanović, specijalista za dečje bolesti. U njemu se nalaze sledeća poglavlja: prvo – Odlike novorođenčeta; drugo – Bolesti novorođenčeta; treće – Ishrana novorođenčeta i četvrto – Pre vremena rođeno dete, urođena slabost.