Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta DExpress Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Vrsta: Eseji i kritike
Jezik: Srpski
Nova
Knjiga dr. sc. Jasne Kovačević, ugledne knjižničarke i dugogodišnje voditeljice kultne Knjižnice i čitaonice Bogdana Ogrizovića, predstavlja novum na tržištu knjiga. Naslovljena Narodna knjižnica – Središte društvenog i kulturnog života, knjiga tematizira kulturnu i društvenu legitimaciju knjižnice kao ustanove u kulturi s obzirom na stalne promjene društvenog konteksta koje upravo i ističu knjižnicu kao ustanovu otvorenu prema ljudima i društvu u cjelini težeći većoj proaktivnosti kako bi vlastitom inicijativom pokrenule promjene u društvu.
Izdavač
Naklada Ljevak
Godina izdanja
2020.
Broj stranica
240
Knjiga dr. sc. Jasne Kovačević, ugledne knjižničarke i dugogodišnje voditeljice kultne Knjižnice i čitaonice Bogdana Ogrizovića, predstavlja novum na tržištu knjiga. Naslovljena `Narodna knjižnica – Središte društvenog i kulturnog života`, knjiga tematizira kulturnu i društvenu legitimaciju knjižnice kao ustanove u kulturi s obzirom na stalne promjene društvenog konteksta koje upravo i ističu knjižnicu kao ustanovu otvorenu prema ljudima i društvu u cjelini težeći većoj proaktivnosti kako bi vlastitom inicijativom pokrenule promjene u društvu.
Knjiga je podijeljena na teorijski i istraživački dio. Na temelju provedena istraživanja, a uvidom u recentna promišljanja o narodnim knjižnicama, autorica predstavlja sve aspekte rada suvremenih narodnih knjižnica. Rezultati navedenog istraživanja važni su za izgradnju i unapređenje knjižničnih usluga prema željama i potrebama korisnika te mogu poslužiti drugim narodnim knjižnicama kao predložak za donošenje takve dugoročne strategije u kojoj bi narodne knjižnice aktivno uključile lokalnu zajednicu u planiranje, oblikovanje i pružanje knjižničnih usluga, to više što je takvih istraživanja u hrvatskoj knjižničarskoj zajednici još uvijek nedovoljno.
Korištenje podataka prikupljenih istraživanjem vrlo je važno za daljnja promišljanja o djelovanju narodne knjižnice, posebice u Gradu Zagrebu. Ono je vrlo važno i potrebno u dugom vremenskom razdoblju ekonomske krize hrvatskog društva koje knjižnicama donosi smanjenje godišnjih proračuna, a one, unatoč tomu, ulažu maksimalne napore da njihovi korisnici to ne primijete. Na taj način knjižnice potvrđuju svoju proaktivnost.
Knjiga Jasne Kovačević vrijedan je doprinos teoriji i praksi narodnog knjižničarstva u Hrvatskoj. Autorica sustavno i promišljeno izlaže različite aspekte položaja knjige i knjižnične djelatnosti u suvremenoj kulturi. U središtu se knjige nalazi knjižnica kao kulturni fenomen, njezina uloga u poticanju čitanja, važnost organiziranja knjižničnih programa za korištenje knjižnice i vidljivost knjižnice u lokalnoj zajednici te povezanost knjižničnih programa sa zadovoljstvom korisnika.
Zbog novog pogleda na narodnu knjižnicu kao iznimno vrijedan kulturni fenomen koji utječe na kulturu čitanja, obrazovanje i zadovoljstvo pojedinca, a samim time i na društvo u cjelini, knjiga Jasne Kovačević otvara novu stranicu u stručnoj i znanstvenoj literaturi, ali i nove poglede na knjižnicu kao nezaobilazan kulturni fenomen u suvremenom društvu.