Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | AKS BEX City Express Pošta CC paket (Pošta) DExpress Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Oblast: Istorija umetnosti
Jezik: Srpski
lepo očuvano kao na slikama
Aleksandar Deroko (Beograd, 4/16. septembar 1894 — Beograd, 30. novembar 1988) bio je srpski arhitekta, umetnik, pilot, pisac i akademik.
Aleksandar Deroko
Deroko na poštanskoj marki Srbije, izdate 2019.
Lični podaci
Datum rođenja
16. septembar 1894.
Mesto rođenja
Beograd, Kraljevina Srbija
Datum smrti
30. novembar 1988. (94 god.)
Mesto smrti
Beograd, SFR Jugoslavija
Stvarao je u nekoliko arhitektonskih pravaca, a najviše u srpskom nacionalnom stilu i moderni.[1] Autor je mnogobrojnih knjiga iz domena arhitekture, ali i drugih oblasti, koje je najčešće sam ilustrovao. Bio je višegodišnji profesor Beogradskog univerziteta, a član Srpske akademije nauka i umetnosti postao je 1956. godine.
Biografija
uredi
Potiče iz italijanske porodice Deroko, koja je živela u Veneciji. Pradeda Marko Deroko naselio se u Dubrovniku. A deda Jovan se preselio iz Dubrovnika u Beograd, gde je radio kao nastavnik `načertanija` u Kutlikovoj Umetničkoj školi.[2] Iz braka sa polu Srpkinjom-polu Nemicom, Katarinom imao je sina Evžena.[3] Aleksandrovi roditelji bili su, otac Evgenije - Evžen Deroko inženjer, visoki činovnik na železnici i majka Angelina (Anđa) rođ. Mihajlović, rodom iz banatskog sela Mokrina. Evžen Deroko bio je pionir srpske filatelije. U Beogradu je Aleksandar maturirao i upisao Tehnički fakultet.[1]
Početak Prvog svetskog rata ga je dočekao na studijama. U ratu je učestvovao kao jedan od 1300 kaplara sa činom narednika.[1]
Po okončanju rata vratio se studijama arhitekture i umetnosti u Rimu, Pragu (dva semestra proveo i na Fakultetu za arhitekturu i građevinu Češkog tehničkog univerziteta u Pragu[4]), Brnu i Beogradu gde je diplomirao 1926. godine. Kao stipendista francuske vlade odlazi u Pariz gde se druži sa Pikasom, Šumanovićem, Le Korbizijeom, Rastkom Petrovićem i drugima koji su tada živeli u Parizu.[5][1]
Njegov brat od strica je bio četnički kapetan Jovan Deroko, koji je poginuo prilikom opsade Kraljeva 1941. godine.
Opisivan je kao renesansni čovek.[6]
Arhitektura
uredi
Vila u Lackovićevoj
Sa Bogdanom Nestorovićem je 1926. napravio projekat Hrama Svetog Save sa kojim je pobedio na konkursu. Početkom tridesetih godina postao je profesor na Arhitektonskom i Filozofskom fakultetu na kojima je predavao do penzionisanja 1974. godine.
Na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, Deroko je bio redovni profesor na predmetu Savremena arhitektura. Amfiteatar je bio premali da primi sve studente, i uopšte sve zainteresovane[5]. Tokom Drugog svetskog rata bio je zatočen u logoru na Banjici.
Na svojim putovanjima u više navrata (1954, 1956. i 1965) boravio je na Svetoj gori, o čijoj je arhitekturi i životu ostavio dragocene podatke[5].
Njemu u čast opština Stari grad je ustanovila bijenalnu nagradu „Aleksandar Deroko” 2021. godine za stvaraoce u arhitekturi i urbanizmu.[7] Podignut mu je spomenik 2022. godine na Topličinom vencu,[8] a 2023. godine spomenik u Smederevu.[9]
Druge oblasti
uredi
Aleksandar Deroko je bio jedan od prvih svestranih sportista u Srbiji. Na plivačkom takmičenju u organizaciji Srpskog olimpijskog kluba 1911, osvojio je zlatnu medalju u preplivavanju Save i u plivanju na 1000 m nizvodno slobodnim stilom. Istovremeno se bavio i modelarstvom. Konstruisao je i izradio jednu od prvih vazdušnih jedrilica u Srbiji. Sa modelima svoje konstrukcije učestvovao u takmičenjima koja su 1910-12 organizovali prvi mladi modelari u Srbiji. Ta ljubav prema jedrilicama i vazduhoplovstvu ga je odvela da se kao đak dobrovoljac prijavi u vojsku, gde na Solunskom frontu, kao jedan od 1300 kaplara postaje i jedan od prvih srpskih ratnih pilota.
Aleksandar Deroko se takođe bavio ilustracijom, mahom u vidu crteža privatnih čestitki koje odaju vedru i šaljivu stranu ličnosti jednog od ključnih protagonista naše istorije arhitekture 20. veka. Ilustracije njegovih ličnih “poštanskih karti”, stvorene u periodima kada popušta pedantna i zamorna projektantska aktivnost, prikazuju živu beogradsku atmosferu, druželjubivost, erotičnost, rečju - slobodoumlje novog obrazovanog građanstva. Na razigranim skicuoznim crtežima šaljivo su prikazani i narodni običaji prilikom tradicionalnih svetkovina. Ponegde oni dobijaju notu ekspresivnosti, na granici karikaturalnog, ali uvek prepoznatljivog stila. Njegova naklonost ka nacionalnom i tradiciji ogleda se kroz diskretno provlačenje ornamenata - zastavica iz rukopisnih knjiga.[10]
Nagrade i priznanja
uredi
Spomenik Aleksandru Deroku
Albanska spomenica, 1915-1918.
Sedmojulska nagrada, 1965.
Orden rada sa crvenom zastavom, 1965.
Orden Republike sa zlatnim vencem, 1978.
Médaille du mérite
Oktobarska nagrada Beograda, 1988.
Dela
uredi
Plan Filozofskog fakulteta u Beogradu, zajedno sa Petrom Anagnostijem
Skica za grobnicu Jovana Dučića, 1960.
Arhitektonska
uredi
Hram svetog Save u Beogradu, sa Bogdanom Nestorovićem[1]
Bogoslovski internat u Beogradu tzv. Bogoslovija, zajedno sa Petrom Anagnostijem
Spomenik kosovskim Junacima na Kosovu polju
Konak u manastiru Žiči
Eparhijski konak u Nišu, zajedno sa Petrom Anagnostijem
Hram Preobraženja Gospodnjeg u Novom Sarajevu
Kapela Vidovdanskih junaka u kojoj je sahranjen Gavrilo Princip
Mnoge crkve
Kuća pukovnika Elezovića u Beogradu
Kuća Nikolajevića sa apotekom
Kuća u Sremskim Karlovcima na adresi Karlovačkih đaka 72
Pisana
uredi
„Narodno neimarstvo“ - I tom 1939, II tom 1940.
Deroko, Aleksandar (1950). Srednjevekovni gradovi u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji. Beograd: Prosveta.
Deroko, Aleksandar; Radojčić, Svetozar (1950). „Otkopavanje Caričina grada 1947 godine” (PDF). Starinar. 1: 119—142.
Deroko, Aleksandar; Radojčić, Svetozar (1950). „Vizantiske starine u Jablanici i Pustoj Reci” (PDF). Starinar. 1: 175—181.
Deroko, Aleksandar (1953). Monumentalna i dekorativna arhitektura u srednjevekovnoj Srbiji. Beograd: Naučna knjiga.
Deroko, Aleksandar (1962) [1953]. Monumentalna i dekorativna arhitektura u srednjevekovnoj Srbiji (2. izd.). Beograd: Naučna knjiga.
Deroko, Aleksandar (1985) [1953]. Monumentalna i dekorativna arhitektura u srednjevekovnoj Srbiji (PDF) (3. izd.). Beograd: Turistička štampa.
„Rimski spomenici u Đerdapu“ 1959.
Deroko, Aleksandar (1962). Arhitektura starog veka. Beograd: Naučna knjiga.
Deroko, Aleksandar (1964). Srednjovekovni gradovi na Dunavu. Beograd: Turistička štampa.
Deroko, Aleksandar (1964). Medieval castles on the Danube. Belgrade: Turistička štampa.
„Sveta gora“ 1967.
„Atos“ 1967.
„A ondak je letijo jeroplan nad Beogradom“ 1983.
„Mangupluci oko Kalemegdana“ 1987.