Cena: |
Želi ovaj predmet: | 8 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Beograd, Beograd-Novi Beograd |
Godina izdanja: 2004
ISBN: 953-7161-31-5
Jezik: hrvatski
Autor: Strani
KRATAK SADRŽAJ PRVE PRIČE
Ubojstva u Rue Morgue
AUTOR: EDGAR ALLAN POE
“Ubojstva u Rue Morgue” je kratka priča znamenitog književnika Edgara Allana Poea. U maniri njegovih ranijih djela i ovo je priča koja graniči s hororom, a zbog svoje radnje smatra se jednom od prvih kriminalističkih priča. Napisana je 1841. godine, a izdana u travnju iste godine u Graham’s Magazinu.
Glavni lik ove priče je detektiv Auguste Dupin. On rješava slučajeve bizarnih ubojstva koji se mahom događaju u pariškoj ulici Rue Morgue. Ovaj detektiv kasnije je poslužio kao prototip detektiva, na temelju čijih karakteristika su se kasnije gradili mnogi drugi značajni likovi detektiva, pretpostavlja se čak i slavni Sherlock Holmes Arthura Conana Doylea te Hercules Poirot Agathe Christie. Zanimljivo je napomenuti da u vrijeme kada je napisano ovo djelo, riječ “detektiv” uopće nije ni postojala.
Dupin je, poput gore navedenih, ipak bio briljantan “detektiv” oštroga uma, koji je u otkrivanju zločinaca koristio svoje široko znanje i neobične tehnike. I u ovoj priči, pisac koristi pripovijedanje iz prvog lica, ali ne glavnog lika, već njegova pomoćnika, koji je i njegov blizak prijatelj – što će kasnije iskoristiti i A.C. Doyle. Sve ovo govori da je ovo Poeovo djelo bilo ključno u povijesti književnosti, te je izrazito promijenilo njegov dotadašnji tijek.
U ovoj priči Dupin traži neobičnog ubojicu koji je naredao ubojstva u ulici Rue Morgue. Na kraju istrage saznaje da uopće nije riječ o čovjeku, što ostvaruje taj element horora u djelu. Ubojica je groteskno biće kojem upravlja čovjek, kojeg Dupin svojom rječitošću i pronicljivošću natjera na priznanje. Ovaj prevrat u djelu posve je neočekivan, te se kosi s dotadašnjom mišlju da bi čitatelj trebao moći pretpostaviti ubojicu tijekom čitanja, kako to inače biva u romanima slične tematike. Djelo je samo po sebi poprilično nasilno, pogotovo za vrijeme u kojem je napisano.
Ovaj roman ima i svoj nastavak, u kojem je Auguste Dupin također glavni lik. Nastavak se zove “Tajna Marie Roget”. Dupin se pojavljuje u još jednom djelu Edgara Allana Poea, romanu “Ukradeno pismo”.
Kratak sadržaj
Djelo počinje raspravom o analizi i analitičarima na koju se nadovezuje pisanje o šahu i kartanju. Sama radnja počinje kad pisac priča o Monsieur C. Augustu Dupinu kojeg je upoznao u Parizu. On je nizom okolnosti izgubio svoje bogatstvo i jedini luksuz koji je imao u životu su bile knjige. On i pisac dijelili su ljubav prema knjigama.
Upoznali su se u knjižnici te su nakon toga odlučili skupa živjeti u Parizu. Bili su odsječeni od svijeta. Nisu primali posjetitelje i najviše su se voljeli družiti jedan s drugim te s knjigama.
Dupin je najviše volio noć i pisac mu se u tome priklonio. Preko dana bi zatvorili prozore i zamračili sve kako bi imali viziju noći, a kad bi mrak pao izašli bi na ulicu te se šetali i pričali.
OSTALE PRIČE:
DOŽIVLJAJI ARTURA GORDONA PYMA
CRNI MAČAK
JAMA I NJIHALO
KRABULJA CRVENE SMRTI
PAD KUĆE AŠER (Glavna tema novele Pad kuće Usher je smrt lijepe žene. Poe se u priči dotakao graničnih područja znanosti u kojoj se miješaju natprirodni i tajanstveni događaji, događaji koji se ne daju znanstveno protumačiti. No, u priči ima i simbolike. Smrt je simbol pobjede sna nad javom; čovjekove posljednje borbe da se oslobodi tijela ili stvarnosti koja ga okružuje, nakon čega ga čeka smirenje. Kuća (dvorac) je identificirana s likovima. To se može vidjeti u situaciji kada umre Madelina, jer tada mora umrijeti i Roderick, a s njima se ruši i dvorac, kao simbol jedinstva
Kao motive u toj pripovijesti Poe koristi stari dvorac, podzemne hodnike, strah, jezu, smrt, mračna duševna stanja likova, raskošne interijere, duboko i tajanstveno jezero, oluju i natprirodni i tajanstveni događaj. Prizori u kući sačinjeni su od pokreta i tmurnih boja, dakle slika. Tako je zanimljiva slika Usherovog dvorca koji se cijepa, i kroz pukotinu nam otkriva mjesec na nebu.)
O PISCU
Edgar Alan Po (engl. Edgar Allan Poe; Boston, 19. januar 1809 — Baltimor, 7. oktobar 1849) je bio američki pisac, urednik, i književni kritičar. Pored svoje poezije i kratkih priča, Po je naročito bio poznat zbog priča misterije i jeze. Smatran kao glavna ličost romantizma u Americi, bio je njihov najraniji praktičar kratke priče. Osim što je smatran i za osnivača detektivskog žanra, priznat je i kao važan za još mladu naučnu fantastiku koja je tada počela da se probija u književnosti.[1] Bio je prvi poznati američki pisac koji je pokušao da živi od struke, zbog čega je imao finansijski težak život i karijeru.
Rođen u Bostonu, bio je drugo dete dvoje glumaca. Otac je napustio porodicu 1810. godine, a njegova majka je preminula naredne godine. Kao siroče, odveden je u Virdžiniju u grad Ričmond gde je primljen od strane Džona i Fransis Alan. Iako nikad zvanično usvojen, proveo je veliki deo detinjstva kao deo te porodice. Uskoro je počela da se pojavljuje napetost između Džona i Edgara zbog dugova, najviše nastalih kockanjem, i cene školovanja. Po je jedan semestar pohađao Univerzitet u Virdžiniji pre nego što se ispisao zbog nemogućnosti plaćanja. Svađao se sa Dž. Alanom oko novčanih sredstava za svoje obrazovanje pre nego što se pod lažnim imenom regrutovao u vojsku 1827. godine. Tada mu je i počela, mada na početku skromna izdavačka karijera anonimnom zbirkom pesama, „Tamerlan i druge pesme“ (engl. Tamerlane and Other Poems), koja je bila pripisana „Bostoncu“. Smrću Fransis Alan 1829. godine, Po i Alan su se opet privremeno zbližili. Kasnije kao neuspešni oficirski pitomac (kadet) na Vest Pointu, Po se čvrsto odlučuje da bude pesnik i pisac i rastavlja se sa Džonom Alanom.
Po se tad okrenuo ka prozi, i narednih nekoliko godina radio na književnim časopisima po kojima je njegov stil književne kritike postao poznat. Posao ga je naterao da se često seli iz grada u grad, kao što su Baltimor, Filadelfija i Njujork. U Baltimoru se 1835. godine oženio Virdžinijom Klem, svojom trinaestogodišnjom rođakom. U januaru 1845. godine je objavio svoju pesmu „Gavran“ (engl. The Raven), koja je odmah postala uspešna. Dve godine posle objavljivanja, žena mu umire od tuberkuloze. Četiri godine je planirao da napravi sopstveni časopis The Penn (Kasnije nazvan The Stylus), ali je umro pre nego što je bio realizovan. Po je umro kad je imao četrdeset godina, u Baltimoru, 7. oktobra 1849. godine. Uzrok smrti je nepoznat ali često pripisan alkoholu, koleri, drogama, srčanoj bolesti, besnilu, samoubistvu, tuberkulozi, i drugim uzrocima.
Po i njegova dela su dosta uticala na književnost u SAD i svetu, kao i na kosmologiju i kriptografiju. Pojavljuju se i u popularnoj književnosti, muzici, filmovima, i televiziji. Njegove mnogobrojne kuće su danas muzeji. Mystery Writers of America svake godine istaknutim radovima u žanru misterije dodeljuju nagradu poznatu kao Nagrada Edgar.
Format: 21x13 cm
ISBN: 953-7161-31-5
Broj stranica: 207
Uvez: tvrdi
Godina izdanja: 2004
NAPOMENA: SA PUTA SE VRACAM 15.09.