Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Lično |
Grad: |
Beograd-Vračar, Beograd-Vračar |
Godina izdanja: 2012
ISBN: 978-86-7924-066-8
Oblast: Arhitektura
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Naslov: Autorska pozicija arhitekte Mustafe Musića :
- I Alternativ(n)a arhitektura u periodu 70-ih i 80-ih godina XX veka u Beogradu
- II Umetnotnost u uslovima zatvorenog društva u periodu 90-ih godina XX veka do danas u Beogradu
Autori: I - Marija Josifovski
II - Olivera Stanković
Izdavač: Beograd : Arhitektonski fakultet
Pismo: latinica
Br. strana: 128 ; ilustr.
Format: 24 cm
Povez: meki sa klapnama
Tiraž: 400
Knjiga je u celosti (listovi, korice, povez) odlično očuvana: listovi su potpuno čisti i ravni, nigde nema podvlačenja, obeležavanja, dopisivanja, `magarećih ušiju` i sl. i odlično su povezani međusobno i sa koricama; korice su kao na slici. Veoma lepo opremljena knjiga, štampana na debljem, sjajnom papiru.
Knjiga Autorska pozicija arhitekte Mustafe Musića je rezultat dva objedinjena nezavisna teorijska istraživanja koja su na doktorskim studijama Arhitektonskog fakulteta u Beogradu sprovele Marija Josifovski i Olivera Stanković. Stvaralaštvo arhitekte Musića (1949-) ispitano je i tumačeno kroz analizu projekata i realizacija, izložbi i tekstova, kroz razgovore sa arhitektom i iscrpnu analizu kontekstualnih uslovljenosti njegove autorske pozicije.
Prvi deo knjige, Alternativna arhitektura, autorke Marije Josifovski, ispituje formiranje Musićeve autorske pozicije sedamdesetih i osamdesetih godina XX veka u Beogradu. Osnova za analizu njegovog delovanja je teorijsko razmatranje pojma alternative i definisanje društvenog, stručnog i institucionalnog konteksta (socijalizam-postmodernizam-alternativa). Musić se, pre svega kroz delovanje u okviru grupe M.E.Č. (Musić, Ećimović, Čehovin), socijalističkoj arhitektonskoj stvarnosti i ideologiji suprotstavlja eksperimentalnom, papirnom arhitekturom, prikazanom kroz izložbe projekata i istraživanja umesto realizacija, do kojih je takvim stavom bilo nemoguće doći. Autorka prikazuje i analizira projekte nastale u ovom periodu, da bi istraživanje zaključila kratkim razmatranjem o alternativnom stvaralaštvu, kao modelu Musićevog delovanja.
Razdelna stranica između dve celine, plava tabla, predstavlja „period dobrovoljnog izgnanstva“ od 1987. do 1995. godine, u kom arhitekta Musić zbog animoziteta prema aktuelnoj društvenoj klimi nije javno izlagao.
Deo Umetnost u uslovima zatvorenog društva, autorke Olivere Stanković, ispituje specifičnosti Musićevog delovanja u turbuletnom vremenu na prelazu vekova, odnosno period njegove profesionalne prakse nakon osnivanja ateljea ZENIT 1990. godine. Autorka kroz naučnu analizu i sistematizaciju projekata i realizacija nastoji da prikaže osobenosti Musićevog delovanja u specifičnom kulturnom i političkom kontekstu od devedesetih godina pa do danas. Ta je praksa posebno analizirana u odnosu na karakteristične pojmove kao što su: duh vremena, postmodernizam i klatno istorije.
Knjiga u celini donosi svež pristup prikazivanju autorske pozicije savremenog arhitekte. Osim podrazumevanog bogatstva vizuelnih prikaza Musićeve arhitekture, ona je postavljena u širok društveni i teorijski kontekst, uz korišćenje raznovrsnih izvora, bogatu bibliografiju, kao i neposrednu saradnju i dokumentovane razgovore sa arhitektom. Kao takva, knjiga predstavlja vredan doprinos celovitom sagledavanju arhitektonske prakse u Srbiji, a nadamo se i začetak serije analiza autorskih pozicija savremenih arhitekata u Srbiji.
Na 34. Salonu arhitekture, za knjigu Autorska pozicija arhitekte Mustafe Musića Marija Josifoski i Olivera Stanković dobijaju nagradu u kategoriji publikacije.
Tekst: Kosta Mijić
a) Mustafa Musić (1949-) b) Arhitektura - Beograd - 20v
POGLEDAJTE i ostale knjige iz oblasti arhitektura koje trenutno imam u ponudi: https://www.kupindo.com/pretraga.php?Pretraga=&CeleReci=0&Prodavac=bebaimoca&Grupa=403&fv=96009