Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 313
Oblast: Borilačke veštine
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!
Boks (franc. boxe, engl. boxing, to box) ili „plemenita veština” (omiljeno ime među njegovim ljubiteljima) je borilačka veština i sport u kojem dva učesnika slične mase udaraju jedan drugog svojim pesnicama u toku serije trominutnih intervala koji se zovu runde. I u amaterskom i u profesionalnom boksu takmičari, koji se nazivaju bokseri ili borci, izbegavaju udarce svoga protivnika, istovremeno pokušavajući da oni njemu zadaju udarac. Bodovi se dobijaju za čist, čvrst udarac (spoljnom stranom skupljene šake) u dozvoljenu oblast prednje strane protivnikovog tela iznad pojasa, pri čemu se udarci u glavu i torzo posebno vrednuju i cene. Borac koji dobije više bodova posle predviđenog broja rundi proglašava se pobednikom. Pobeda se takođe može steći ako se protivnik obori na pod ringa i ne uspe da se podigne dok sudija u ringu ne izbroji do deset (nokaut ili KO) ili ako je protivnik isuviše povređen da bi nastavio borbu (tehnički nokaut ili TKO). Pri beleženju postignutih rezultata u karijeri tehnički nokauti se broje kao nokauti i ubrajaju u ukupan broj nokauta koje je neki bokser postigao. Tehnički nokaut može da se desi u bilo kojem trenutku meča.
Zbog činjenice da u boksu nije dozvoljeno protivnika udarati dok je na podu, te da postoje stroga pravila u koji deo tela i na koji način se sme udarati protivnik, boks se često naziva i „plemenitom veštinom”.
Kratka istorija boksa
Kroz istoriju su borbe dvoje ljudi pesnicama radi dokazivanja premoći i snage poznate od samih početaka civilizacije. Pravila su se pri tome bitno menjala, od načina i trajanja borbe, (ne)korišćenja rukavica, načina suđenja itd. Često su te borbe bile brutalne, pa čak i smrtonosne.
Boks je 688. godine p. n. e. uveden u takmičenje na Olimpijskim igrama u okviru pankrationa (mešavine rvanja i boksa). Kod starih Rimljana „pesničenje” ili „šakanje” bila je jedna od disciplina u gladijatorskim borbama (šake su bile omotane kožnim kaiševima sa metalnim šiljcima). U srednjem veku pominje se kao „veština samoodbrane”. U novije doba pojavljuje se u Engleskoj, a za osnivača se smatra Džejms Flag (1719. godina). Borbe golim rukama vođene su sve do 1889, a poslednji šampion je bio Amerikanac Džon Saliven. Posle su uvedene borbe samo u rukavicama. Međunarodni bokserski savez za profesionalce osnovan je 1911 god., a za amatere 1920. Pobednici na Olimpijskim igrama se smatraju amaterskim prvacima sveta.
Prva bokserska pravila novijeg doba potiču iz Londona, gde su u 18. veku zabeležena pravila koja su definisala prostor za borbu, zabranjivala udarce glavom, te udarce ispod pojasa i sl. Godine 1867. je IX Markiz od Kvinsberija objavio sistematizovana pravila borbe po ugledu na Londonska pravila, te se danas „Kvinsberi pravila” smatraju prvim službenim bokserskim pravilima. Ta su pravila propisala trajanja runde od tri minute, propisala veličinu ringa, zabranila udarce ispod pojasa i druge nesportske udarce, te donela glavninu pravila koja važe i dan-danas u bokserskom svetu.
Danas razlikujemo dva osnovna pravca boksa: (1) amaterski (često nazivan i olimpijski) boks koji se praktikuje na olimpijskim igrama i (2) profesionalni boks, kojim upravlja nekoliko različitih bokserskih federacija. Svaka federacija postavlja svoja specifična pravila vezana za rangiranje boksera i načine osvajanja titule prvaka, iako su sama bokserska pravila u osnovi veoma slična ili čak identična.
Boks na Olimpijskim igrama
Kada je boks napravio svoj olimpijski debi na igrama 1904. godine u Sent Luisu[1], SAD je bila jedina zemlja koja je imala predstavnike u toj disciplini, te je shodno tome uzela i sve medalje. Kasnije, Amerikanci su nastavili da dominiraju u boksu, osvojivši 109 medalja (uključujući 48 zlatnih), a posle njih po broju medalja najuspešnije su bile Kuba i Sovjetski Savez. Ženski boks je debitovao na Londonskim igrama u Londonu 2012. godine. Dotadašnjih 11 muških bokserskih disciplina zamenjeno je sa 10 muških i 3 ženske discipline....