Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Godina izdanja: Tv
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!
U ovom djelu Judith Butler razjašnjava kritički zadatak `raščinjavanja roda` kada se termini rodnosti proizvode u svrhu regulativne i kaznene moći, posmatrajući načine na koje se ova proizvodnja javlja u poljima kao što su psihologija, estetika i društvena politika Raščinjavanje roda produbljuje pitanja koje je Butlerova uvela u svom ranijem radu: materijalnost tijela, značenje i sredstva ljudskog agenta, odnos između moći i psihe, te moći i tijela, psihička triangulaciju i tabu incesta, politički limiti i uvjeti psihoanalize, kao i grananja diskursa prava za one koji, po definiciji, ne posjeduju autorizaciju spram korištenja ovih termina. Eseji u ovom zborniku bave se regulacijom seksualnosti/spolnosti i roda, te iznova propituju problem srodstva u svjetlu novih izazova formi porodice, kao i značenje i svrhu tabua incesta, čime se postavlja izazov načinima patologizacije meduspolnosti i transseksualnosti. Zbornik završava ogledom o tome kako se filozofija bavi kulturalnim pitanjima djelovanja moći.
Džudit Batler (engl. Judith Butler; Klivlend, 24. februar 1956) američka je poststruktualistička filozofkinja i teoretičarka roda, čiji je rad snažno uticao na političku filozofiju, etiku, feminizam, kvir teoriju[1] i teoriju književnosti.[2] Od 1993. predaje na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju, gde je profesorka na katedri za komparativnu književnost i program kritičke teorije.
Batler je najpoznatija po svojim knjigama Nevolja sa rodom: feminizam i subverzija identiteta i Tela koja nešto znače: diskurzivna ograničenja pola, u kojima osporava tradicionalno shvaćen pojam roda, na račun sopstvene teorije o rodnoj performativnosti. Ova teorija je danas veoma prisutna u feminističkim i kvir istraživanjima. Njeni radovi se često proučavaju na studijskim kursevima filma, koji se zasnivaju na studijama roda i performativnosti u diskursu. Batlerova aktivno podržava pokret za lezbejska i gej prava i redovno diskutuje o savremenim političkim pitanjima. Takođe, kritičarka je izraelske politike cionizma i njenih efekata na izraelsko-palestinski sukob, ističući da Izrael nije i ne treba da bude reprezent svih Jevreja niti jevrejskih stavova.[3]
Mladost i obrazovanje
Džudit Batler je rođena u Klivlendu, Ohajo,[4] u porodici potomaka mađarskih i ruskih Jevreja.[5] Većina članova porodice njene bake po majci je stradalo u Holokaustu.[6] Kao dete i tinejdžer, pohađala je jevrejsku školu, kao i dodatne časove iz jevrejske etike, gde je stekla „prve uvide u filozofiju”. Batlerova navodi u intervjuu za Harec 2010. da je krenula na časove etike sa 14 godina i da je te časove osmislio njen rabin iz Hebrejske škole kao vid kazne, jer je bila „previše pričljiva na časovima”.[7] Batler je istakla da je bila „oduševljena” ovakvim predavanjima, a na pitanje šta je htela da izučava na njima, odgovorila je da su joj tri pitanja posebno zaokupljala pažnju u to vreme: Zašto je Spinoza ekskomuniciran iz sinagoge? Da li je nemački idealizam doveo do pojave nacizma? I kako pojedinac da razume egzistencijalističku teologiju, uključujući i delo Martina Bubera?[8]
Batlerova je studirala na Benington koledžu, a zatim je na Jejlu studirala filozofiju. Diplomirala je 1978, a doktorirala je 1984.[9] Predavala je na Univerzitetu Vezlin, Univerzitetu Džordž Vašington, i Univerzitetu Džons Hopkins, pre dolaska na Univerzitet Kalifornije 1993. Predsedavala je katedri za filozofiju na Univerzitetu u Amsterdamu 2002.[10] Takođe, pridružila se katedri za englesku i komparativnu književnost na Univerzitetu Kolumbija, kao gostujući profesor humanističkih nauka u oviru prolećnih semestara 2012, 2013, i 2014, sa opcijom da postane redovni profesor na fakultetu.