Cena: |
790 din
(Predmet je prodat)
|
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 337
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!
Prvi i najbolji vodič kroz sentimentalnu istoriju Beograda.
Priča o Singidunumu ili današnjem Beogradu ne može da stane ni na hiljadu stranica knjige.
Ipak, ima onih koji su, prepoznavši gracioznost i ljupkost ovoga grada koji se prostire na rekama koje se prepliću i obalama koje se sudaraju, uspeli da prikažu njegov svet. Jedan od njih bio je i Bogdan Tirnanić. Boem, pisac i novinar.
Imao sam sreće da ga slušam, smejem se i plačem kada je pokušao da objasni naš Danse macabre. Nažalost, više nije tu da mangupski i lucidno opiše našu stvarnost. Beograd za početnike je, sigurno, bio prvi književni bedeker o našem gradu, vodič koji su svi rado čitali, i ljudi rođeni u njemu, i oni koji su se slučajno tu zatekli.
U samo trideset i jednom poglavlju, sa mnogo ljubavi, oslikan je mural koji je predstavio ovaj grad. Od dolaska, šetnje ulicama, preko priča o bioskopima (koji danas ne postoje), do stripova, ljudi, knjiga, kafana i značajnih mesta.
Ne možemo vratiti vreme ni ljude, ali možemo promeniti svoj svet. Beograd za početnike je vodič kroz grad koga možda više nema, ali kakav možemo ponovo da stvorimo, iako bez onog nestalog dela koji se možda više nikada neće vratiti, a koji postoji u nama, a ne u svetu oko nas.
Bogdan Tirnanić (Beograd, 14. septembar 1941 — Beograd, 16. januar 2009) je bio istaknuti srpski novinar, esejista, publicista, filmski kritičar i glumac.[1][2]
Biografija
Pohađao je Desetu beogradsku gimnaziju, ali nikada nije maturirao.[3]
Svoj prvi članak Bogdan Tirnanić je objavio 1960-ih godina u „Susretu“, listu Saveza omladine Beograda. Radio je dve decenije u „NIN“-u, u kojem je bio urednik kulture i jedno vreme i glavni urednik. Pisao je i za „Borbu“, „TV reviju“, „Oko“, „Književnu reč“, „Telegraf“, „Dnevni telegraf“, „Nedeljni telegraf“, „Nacional“, „Kurir“ i „Pres“, kao i u mnogim listovima nekadašnje Jugoslavije.
Radio je i na Televiziji Beograd, kao i na Televiziji Politika, gde je bio zamenik urednika.[3][2]
Bio je i glavni urednik časopisa „Nju moment“ i kreativni direktor agencije „Sači i Sači“.[1]
Tirnanić je bio i filmski kritičar, po mnogima najbolji u Srbiji. Igrao je jednu od glavnih uloga u kultnom filmu Želimira Žilnika „Rani radovi“.
Glumio je i u filmovima
„Crni bombarder“,
„Živeti kao sav normalan svet“,
„Zbog jedne divne crne žene“, kao i u seriji
„Otpisani“.
Bio je saradnik na scenariju filmova
„Dečko koji obećava“ i
„Poslednji krug u Monci“.[3][1]
Objavio je knjige-zbirke novinskih članaka i eseja
„Beograd za početnike“,
„Beograd za ponavljače“,
„Ogled o Paja Patku“,
„Bosanski bluz“,
„Koka-Kola art“, bio je koautor
„Beogradskih priča“, a napisao je i knjigu
„Crni talas“ o ovom periodu srpskog filma u kojem je i lično učestvovao.[3][1][2]
Autor je knjige „Kratak kurs umiranja“.
Tirnanić je dobitnik brojnih stručnih nagrada, među kojima i priznanja Udruženja novinara Srbije „Laza Kostić“ za najboljeg komentatora i nagrada „Jug Grizelj“ i „Veselko Tenžera“.[2]
Preminuo je u Urgentnom centru u 68. godini.[2] Povodom vesti o Tirnanićevoj smrti, predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je: „Nedostajaće nam i njegovo britko analitičko pero i duh dorćolskog šmekera kojim je obeležio vreme u kojem je živeo.“[3]
Bio je oženjen glumicom Darom Džokić. Imaju kćerku Jovanu...