Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1983
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Autor - osoba Bettelheim, Bruno
Naslov Ljubav nije dovoljna : liječenje emocionalno poremećene djece / Bruno Bettelheim ; [prevela Nada Horvat]
Vrsta građe knjiga
Ciljna grupa odrasli, ozbiljna (nije lepa knjiž.)
Jezik hrvatski
Godina 1983
Izdavanje i proizvodnja Zagreb : Naprijed, 1983
Fizički opis 397 str. ; 23 cm
Drugi autori - osoba Horvat, Nada
Zbirka ǂBiblioteka ǂPsiha
(Karton sa omotom.)
Napomene Prevod dela: Love is not enough
Bibliografske beleške uz tekst
Registar.
Predmetne odrednice Deca, emocionalno poremećena -- Lečenje
Psihoterapija -- Deca
Tvrdnja koju nalazimo u naslovu knjige B. Bettelheima „Ljubav nije dovoljna“ nije nova. Ljubav sama po sebi nije dovoljna u odnosima među ljudima, a još je manje dovoljna u odnosima koje njegujemo u postupanju i životu s djecom. A najmanje je dovoljna u postupanju s bolesnom djecom.
„Ljubav nije dovoljna“ nije najbolja Bettelheimova knjiga, ali je sigurno najljudskiji poziv na akciju za razumijevanje jedne suvremene pošasti – duševne bolesti – čiji je najstrašniji izraz dječji autizam, poziv koji ukazuje na jedan od mogućih načina kako se zajedno s djecom boriti za njihovo zdravlje i uključivanje u zajednicu.
U osnovi Bettelheimove teorije i prakse, u načelima njegove Ortogenetske škole stoji: dijete treba osjećati da mu je terapijska sredina potpuno odana, da u njoj nema ničeg neprijateljskoga, ono se treba uvjeriti da su mu svi naklonjeni i da ga vole. U situaciji u kojoj dijete uživa punu ljubav i slobodu ono prestaje čuvati svoju bolest kao rješenje za svoje bolno iskustvo i tragični doživljaj i želi zdravlje jer ga prilike same po sebi na to nukaju. Tisuće i tisuće ljudi, roditelja, pedagoga i učitelja našli su hrabrosti da se s razumijevanjem posvete odgoju emocionalno poremećene djece – nakon što su pročitali knjigu »Ljubav nije dovoljna«.
Bruno Bettelheim (nem. Bruno Bettelheim) američki je psiholog austrijskog porekla, po obrazovanju filozof. Njegov doprinos dečjoj psihologiji i teorijama autizma je posebno značajan.
Rođen je 28. avgusta 1903. u Beču u Austriji. Diplomirao je na Univerzitetu u Beču. 1938. deportovan je u Dachau i Buchenvald i tamo je proveo godinu dana. Emigrirao je u Sjedinjene Države 1939. Tokom meseci provedenih u koncentracionim logorima, posmatrao je ponašanje zatočenika i uveo koncept ekstremne situacije. Ovo je „situacija koju subjekt doživljava kao neizbežnu do njegovog uništenja“ i kojoj se može suprotstaviti samo psihološkim odbrambenim mehanizmima. Posle toga, uveren u neizbežnost svoje sudbine, subjekat prestaje da se bori i očekuje samo neposrednu smrt. Na osnovu svojih zapažanja, Bettelheim je došao do određenih zaključaka i doneo praktične zaključke: čim katastrofalno okruženje može dovesti do uništenja pojedinca, mora biti moguće „obnoviti“ psihotičnu decu i vratiti ih u život stvaranjem odgovarajućih uslova. Njegovo iskustvo sa psihotičnom decom opisano je u „Praznoj tvrđavi“ (1969), „Samo ljubav nije dovoljna“ (1970), „Begunci iz života“ (1973), „Kako biti prihvatljivi roditelji“ (1988).
Zanimljiva činjenica: Bethelheim se pojavljuje kao on u filmu Volig Allena Zelig.
Umro je 13. marta 1990. godine u Silver Spring-u, SAD, u 86. godini.
MG169 (NS)