Cena: |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Kraljevo, Kraljevo |
Godina izdanja: 2015
ISBN: 978-86-86047-14-4
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Oblast: Šumsko drveće
Šume, drvenaste vrste i stabla izuzetnih dimenzija na području Nacionalnog parka „Đerdap“
Izdavač: Nacionalni park „Đerdap“, Donji Milanovac
Autori: Dr Branko Stajić, Dr Dragica Vilotić
Povez: tvrd sa omotom + zaštitna kutija
Broj strana: 199
Bogato ilustrovano.
Format: 21,5 x 30,5 cm
Nekorišćeno.
S A D R Ž A J:
- Defiicija i položaj nacionalnog parka u okviru kategorija zaštićenih prirodnih dobara
- Geografski položaj Nacionalnog parka „Đerdap“
- Najznačajniji elementi (bio)diverziteta u okviru područja Nacionalnog parka „Đerdap“
- Geološka raznovrsnost
- Raznovrsnost zemljišta
- Raznovrsnost flore i vegetacije
- Šume i šumske zajednice
a) šumske bukve
b) šume kitnjaka
c) reliktne šumske zajednice
- Raznovrsnost (diverzitet) drvenastih vrsta
- Drvenaste vrste Nacionalnog parka „Đerdap“ i njihovi impozantni primerci
Nacionalni park Đerdap je najveći Nacionalni park u Srbiji, kroz koji protiče najveća evropska reka, ostavljajući za sobom po lepoti, atraktivnosti i veličini, u evropskim razmarama neponovljivu Đerdapsku klisuru i u okviru nje isklesane tri klisure, dva kanjona i tri kotline.
Šume ovog kraja veoma su bogate drvenastim vrstama, od kojih su neke izuzetno retke i koje su svoje prirodno rasprostranjenje kroz vekove jako redukovale. Poseban ekološki, naučni i kulturni značaj pripada retkim mešovitim šumama na krečnjacima u klisuramo i kanjonima, koje su najviše očuvale strukturu i sastav pradavnih - iskonskih šuma. Sa različitih apspekata ništa manji značaj pripada drvenastim vrstama bogatim bukovim šumama na silikatima, koje u pojedinim delovima Nacionalnog parka predeono dominiraju, stvarajući posebne prirodne celine, veoma atraktivnog izgleda i neponovljive lepote.
Po retkosti i ugroženosti, lepoti drveta, vizuelno-estetskom ugođaju, ali i po nivou produkcije krupnog drveta i dendromase, retke šume plemenitih lišćara (npr. šume javora i jasena i drugih plemenitih lišćara, šume javora, lipe i drugih vrsta sa orahom, šume oraha, šume jasena, mečje leske, jorgovana i drugih vrsta) ovog područja su specifične važnosti. Takođe, područje Đerdapa je nadaleko čuveno po šumama u kojima su, pored sprata drveća i spratovi žbunja i prizemne flore veoma bogati i raznovrsni sa ekološko-fitocenološkog stanovišta. Zabeležen je niz predstavnika mediteranske i submediteranske flore, balkanske endemične flore itd. Iz razloga što su znatne površine šuma pod strogim režimom zaštite, koje su istovremeno i locirane u teško pristupačnim delovima, u ovakvim šumama mogu se uočiti veoma impozantna stabla, izuzetna po nizu različitih karakteristika (starost, dimenzije, lepota, pozicija...).
(K-89)