Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 2004
ISBN: 86-82107-53-8
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Oblast: Vrtlarstvo
Autor - osoba Maksimović, Petar S.
Naslov Proizvodnja paprike : (Capsicum annuum L.) / Petar S. Maksimović
Omotni naslov Proizvodnja paprika
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 2004
Izdavanje i proizvodnja Čačak : Agronomski fakultet ; Beograd : P. Maksimović, 2004 (Novi Beograd : Megraf)
Fizički opis 124 str. : ilustr. ; 21 cm
ISBN (broš.)
Napomene Kor. str. nasl.: Proizvodnja paprika
Tiraž 1.000
Bibliografija: str. 121-122.
Predmetne odrednice Paprika -- Proizvodnja
PREDGOVOR
Paprika (Capisicum annuum L.) je jedna od izuzetno važnih povrtarskih biljaka. Važna je po svom proizvedu za ishranu ljudi, jer sadrži biološki važna materije, a naročito se istine bogatstvom vitamina C, kojeg ima nekoliko puta više nego u limunu.
Ova saznanja zainteresovala su veliki broj selekcionera da papriku još i više oplemene. Njima treba zahvaliti što je stvoren veliki broj novih sorti. Naša selekcija stvorila je veliki broj izuzetno dobrih sorti, raznih oblika i namena, prilagođenih našim uslovima gajenja.
Ova povrtarska vrsta zalužuje da se o njoj mnogo više piše i govori kako bi se dostignuta saznanja nauke što više približila njenim korisnicima. Zbog toga je ova publikacija u prvom redu namenjena, studentima Agronomskog fakulteta u Čačku, a mogu je koristiti i studenti ostalih poljoprivrednih fakulteta koji u svojoj nastavi imaju predmet POVRTARSTVO, u kojem se izučava paprika kao biljna vrsta. Svakako, mogu je koristiti i proizvođači – baštovani koji žele upoznati najnovije sorte, novija tehnološka rešenja i time obogatiti svoja znanja o toj izuzetno cenjenoj povrtarskoj vrsti.
Materijal o paprici, u ovoj publikaciji, izložen je tako da je prvo ona opisana kao biljna vrsta. Zatim su dati uslovi gajenja i prikazane su sorte domaće selekcije i važnije inostrane sorte priznate od savezne sortne komisije da se mogu širiti u proizvodnji u našoj zemlji. Kod tehnologije proizvodnje, u prvom delu, opisane su zajedničke tehnološke mere (plodored obrada zemljište, đubrenja, suzbijanje štetočina i druge mere nege), a zatim je izložena specifična tehnologija o gajenju paprike u zaštićenim prostorima (staklenik, plastenik, plastični tunel), proizvodnja na otvorenom polju zasnovana putem rasada, kao i direktnom setvom.
Autor je nastojao da izbegne mesta ponavljanja pojedinih tehnoloških mera kod različitih načina proizvodite. Svakako, nije se moglo to u potpunosti izbeći. Ali to može biti i dobro za one korisnike ove publikacije koji će početi da koriste samo neke tehnologije, na primer gajenje paprike u stakleniku, odnosno u plastičnom tunelu ili samo na otvorenom prostoru.
Želim ovom prilikom da zahvalim svima onima koji su mi ma na koji način pomogli, a najviše recenzentima, donatorima, kao i onima čije sam podatke i iskustva koristio u želji da se što više prikaže i obogate saznanja o ovoj izuzetno važnoj povrtarskoj vrsti.
Koliko se u tome uspelo na čitaocima je da procene, a sve korisne sugestije i kritike, koje rado prihvatam, biće uzete u obzir kod narednog izdanja.
AUTOR
31. 3. 2004. g.