Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Beograd-Voždovac, Beograd-Voždovac |
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Godina izdanja: q
Jezik: Srpski
Socijaldemokratija i socijaldemokratske stranke
Socijaldemokrati i socijalisti su se u svojoj dugoj istoriji neprekidno suočavali sa dilemom da se predstave kao politička snaga koja nastoji da prevaziđe slabosti i protivrečnosti kapitalističkog sistema i ostvari društveni preobražaj sa socijalističkim predznakom, a da, u isto vreme, pokažu da su sposobni da se uhvate u koštac s ekonomskim, socijalnim i drugim problemima, da se predstave kao dobri i sposobni upravljači postojećeg poretka, kao „bolja alternativa” građanskoj desnici.
--------------------------------------------------------------------
Konzervativizam i konzervativne stranke
Upravo zbog dominacije komunističkih predrasuda o bauku konzervativizma i desnice, ova knjiga pre svega mora da insistira na sledećim tezama: 1) da je konzervativizam legitiman deo savremenog liberalnodemokratskog spektra (jedan od dva noseća) i 2) da postoji fundamentalna razlika između umerene, parlamentarne desnice centra i radikalne, antiliberalne desnice, koja je jednaka istoj takvoj razlici između parlamentarne i radikalne levice. Uzgred, valja primetiti da je ključna razlika između radikalnih ekstremnih levičara i istinskih socijaldemokrata u tome što ovi drugi prihvataju legitimnost institucija parlamentarnog sistema, kao i svojih umerenih protivnika konzervativaca. Ako je istina da se ekstremisti odlikuju odbijanjem da prihvate legitimnost konzervativizma, onda je nažalost evidentno da je veliki broj naših intelektualnih levičara na komunističkim pozicijama, pa možda i to objašnjava izostanak profilisane socijaldemokratske opcije, o čemu se često govori.
---------------------------------------------------------------
Ekologizam i ekoloske stranke
Partije zelenih predstavljaju novi izazov u savremenom društvu. Iako su osnovane pre više od trideset godina, ideje koje su postavile i za koje su se borile ostaju i danas podjednako važne. Ideje „nove etike”, zastupljene u programu partije „Ujedinjena Tasmanija” iz 1972 o pravu na život i na opstanak ljudi i svih živih bića na Zemlji doprinele su stvaranju jedne nove ideologije, potpuno različite od one koju je savremena politička misao dvadesetog veka poznavala. Ne treba, pri tome, zaboraviti ni ideje i zahteve „Partije vrednosti” iz 1972. godine, o nemogućnosti daljeg forsiranja ideje ekonomskog rasta, o potrošačkom društvu, ekologiji i energiji, rasnoj i polnoj jednakosti, demokratiji i nedeljivosti ljudskih prava. Ove vrednosti su u etičkom, ideološkom i političkom smislu postale trajna vrednost i ideja vodilja savremenih društvenih i ekoloških pokreta i ekoloških partija.