Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Beograd-Čukarica, Beograd-Čukarica |
Godina izdanja: 2002
ISBN: 978-86-82363-29-1
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Mek povez, 264 strane, 24 cm, odlično očuvana knjiga, 2002. godine izdaje Prometej
U prvom delu ovog rada osvrnućemo se na nastanak Opšteg sporazuma o carinama i trgovini (GATT-a) iz 1947. godine. Posebna pažnja biće poklonjena istraživanju pravila, organizacije i procedura u okviru GATT-a 1947. Ovo je neophodno kako bi kasnije lakše objasnili nastanak i funkcionisanje Svetske trgovinske organizacije.
Nastanak Svetske trgovinske organizacije biće opisan u drugom delu ovoga rada. U ovom delu istraživaće se i Svetska trgovinska organizacija kao međunarodni subjekt što znači da će se razmatrati konstitutivni elementi ove međunarodne organizacije i posebno njen status pravnog lica. Razmatraće se i položaj Svetske trgovinske organizacije kao subjekta međunarodnih odnosa.
O osobinama članica Svetske trgovinske organizacije i o proceduri za prijem u članstvo ove organizacije pisaćemo u trećem delu ovoga rada. Bitno je detaljno istražiti proceduru pristupanja Svetskoj trgovinskoj organizaciji budući da je SR Jugoslavija otpočela pristupanje ovoj organizaciji pa je istraživanje ove oblasti od velikog društvenog značaja. Struktura Svetske trgovinske organizacije i najznačajniji organi će biti opisani u četvrtom delu ovog rada. Osim osnovnih organa posebna pažnja će se posvetiti i pomoćnim organima.
U petom delu rada opisaće se proces donošenja odluka u Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Ono što, u suštini, određuje jednu međunarodnu organizaciju kao posebnog subjekta međunarodnog prava je upravo postojanje volje organizacije koja je odvojena od individualnih volja država članica. Zbog toga je potrebno da istražimo konstituisanje te volje ispitujući sam proces donošenja odluka i karakter donetih odluka.
Da bi naš rad dobio puni društveni smisao moramo se osvrnuti i na slučaj Jugoslavije. Prvo ćemo, u šestom delu rada, ispitati odnose Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) i GATT-a 1947. Pitanje statusa Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) u Svetskoj trgovinskoj organizaciji biće opisano u sedmom, poslednjem, delu ovoga rada. Bitno je da obradimo i pitanja značaja članstva u Svetskoj trgovinskoj organizaciji za SR Jugoslaviju, specifičnosti procedure prijema u Svetsku trgovinsku organizaciju u slučaju SR Jugoslavije i da pokušamo da predvidimo položaj SR Jugoslavije, kao buduće članice u Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
Promena statusa zajedničke države Srbije i Crne Gore uticaće značajno na status te buduće državne zajednice u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, što ćemo posebno razmotriti i dati moguće načine da ta buduća zajednica što pre reguliše svoj status u ovoj organizaciji.`
Predrag Bjelić