Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Čurug, Žabalj |
Godina izdanja: 2005
ISBN: 86-907463-0-7
Autor: Domaći
Oblast: Oftamologija
Jezik: Srpski
NAOČARE U SLUŽBI DOBROG VIDA Siniša Pašćan *6040*07-2022
autorsko izdanje,Novi Sad 2005.g TIRAŽ:500., ISBN 86-907463-0-7
Povez : tvrdi,Strana : 71., latinica, ilustrovana-pun kolor, format: 24 cm,težina 330.grama
stanje: nekorištena
Autor knjige, Siniša pašćan, je školovan optičar sa ličnim iskustvom u struci od preko 40 godina, prikupio je mnogo finesa i tajni iz oblasti optike i rešio da sve što zna iz svoje struke nesebično i javno iznese u ovom priručniku. Naslov knjige govori o cilju i koristi od ovog njegovog rada. U uvodu knjige navode se kraći istorijski podaci o otkrićima koja se prethodila razvoju optike i mogućnostima da se naočarima popravi vid kod ljudi. Podvučena je potreba za nošenjem naočara za korekciju vida. U prvim poglavljima navedene su ukratko anomalije oka koje dovode do lošeg vida i ukazano na mogućnost korigovanja istih upotrebom odgovarajućih naočara.
Naočare se sastoje od dva dela, od stakla koje služi za korekciju vida i okvira koji predstavlja nosač stakla. Detaljno je opisan okvir naočara sa svim svojim delovima. Za svaki pojedini deo okvira podvučena je njegova funkcija i značaj za udoban okvir naočara koji ima ulogu u službi dobrog vida. U delu knjige koji govori o staklima za naočare, opisane su sve vrste dioptrijskih sočiva (konveksna, konkavna, kombinovana, cilindrična, bifokalna, multifokalna), kao i materijal od koga su izrađene. Navedene su i mogućnosti bojenja dioptrijskih stakala i šta su prednosti i nedostaci istih. Posebno su opisane naočare za daljinu i blizinu, i u vezi toga su opisane bifokalne i multifokalne naočare. Deo teksta u knjizi posvećen je posebnim vrstama naočara, kao što su zaštitne naočare za određene profesije, sunčane naočare i naočare za decu. Na kraju postoji tekst koji govori o kontaktnim sočivima, o dilemama pacijenta treba li da ih nose, koje su prednosti i mane istih.
Dobro je da knjiga obiluje brojnim slikama koje pokazuju vrste i oblike naočara što doprinosi da izneta materija bude razumljiva i bolje shvaćena. Slike pokazuju i estetsku stranu pojedinih vrsta naočara, što je od velikog značaja za pacijente pri odabiru okvira i stakala za naočare. Posebno su za pohvalu korisni savetikoji prate svako poglavlje, a koji predstavljaju odgovore na česta pitanja i dileme osoba koje treba da nose ili već nose naočare. Oni ih upućuju na mogućnost da ove dileme otklone, da bolje razumeju razloge za nošenje naočara, a u slučaju nekih nepoželjnih pojava, da ih uputi tamo gde će dobiti pravu stručnu pomoć. U knjizi su iscrpno navedena uputstva za izbor naočara, rukovanje, negovanje (čišćenje) i čuvanje naočara, a sve to sa ciljem da onima koji ih nose dugo služe i zadovolje kvalitet života. Koncepcija knjige, u celini, dobro je zamišljena, napisana je prihvatljivim i razumljivim stilom. Namenjena je zainteresovanim pacijentima, zatim optičarima, kao i onima koji su zainteresovani da to postanu, defektolozima, kao i pomoćnom osoblju koje radi u očnim ustanovama. Uverena sam da će knjiga „Naočare u službi dobrog vida“, autora Siniše Pašćana, biti široko prihvaćena i od velike koristi i pomoći svima koji je budu čitali. Pojava ove knjige popuniće nedostatak literature iz ove oblasti i nadam se, doživeti više izdanja.
Dr sci med. Nevenka Dimoski, oftalmolog