Cena: |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 2023
ISBN: 978-86-88673-45-7
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Nova knjiga!
Autor - osoba Uvalin, Vladimir, 1956- = Uvalin, Vladimir, 1956-
Naslov Vrbaski vremeplov : (1919-1941) : istorija Vrbasa u periodici / Vladimir Uvalin ; [prevodi Marija Vujković, sa mađarskog jezika ; prevodi rezimea Marija Vujković, prevod na mađarski jezik, Eufemija Gšveng, prevod na rusinski, Vesna Gregorinski, prevod na engleski]
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 2023
Izdavanje i proizvodnja Vrbas : Javna biblioteka `Danilo Kiš`, 2023 (Novi Sad : Futura)
Fizički opis 416 str. ; 23 cm
Drugi autori - osoba Orbović, Pavle, 1975- = Orbović, Pavle, 1975-
Gregorinski, Vesna = Gregorinski, Vesna
Gšveng, Eufemija = Gšveng, Eufemija
Vujković, Marija = Vujković, Marija
Zbirka ǂEdicija ǂVremeplov / Javna biblioteka `Danilo Kiš`, Vrbas
(karton sa omotom)
Napomene Tiraž 300
Na omotu: Vrbaske istorije zabeležene u štampi / Pavle B. Orbović
Napomene i bibliografske reference uz tekst
Bibliografija: str. 398-412
Rezümé ; Rezime ; Summary.
Predmetne odrednice Vrbas -- U periodici -- 1919-1941
Vrbaski vremeplov naslov je nove knjige Vladimira Uvalina, hroničara našeg grada koji je do sada svojim monografskim zapisima, a ukupno ih je devet, osvetlio brojne delove istorije Vrbasa. Uvalin se u devetoj knjizi, upravo objavljenoj i promovisanoj u Gradskom muzeju, bavi svim sferama života u Vrbasu između dva savetska rata zastupljenim u periodici, pre svega u tadašnjim novinama. Da bi došao do podataka, Uvalin je kao i ranije, morao da mnogo vremena provede u istorijskim arhivima Sombora, Novog Sada, Vojvodine, Matice Srpske, i u proučavanju drugih izvora.
VRBASKE ISTORIJE ZABELEŽENE U ŠTAMPI
(VLADIMIR UVALIN, VRBASKI VREMEPLOV, ISTORIJA VRBASA U PERIODICI)
Novi rukopis Vladimira Uvalina pod naslovom „Vrbaski vremeplov“ predstavlja sakupljački rad iz perodike koja je izlazila u periodu između dva svetska rata. Dugogodišnji istraživački rad na ovoj temi kulminirao je sabiranjem svih zapisa i njihovim objavljivanjem na jednom mestu. Kako bi napravio priču koja će biti pitka svakom čitaocu. Vladimir Uvalin je sve pronađene članke klasifikovao po temama. Tako je koncipiran i sadržaj koji nam odaje jasnu sliku života u dva Vrbasa u pomenutom periodu. Teme koje su se izdvojile i po kojima su članci obrađivani odnose se na stanovništvo Starog i Novog Vrbasa, društvene organizacije, političke stranke, zdravstvo. obrazovanje, kulturu, bankarstvo. poljoprivredu. industriju i sport. Na osnovu pronađenih članaka formira priču i daje komentare koje upotpunjuje arhivskom građom i izvorima pronađenim na terenu. Kako bi čitaocima olakšao razumevanje i lakše prepoznavanje lokacija o kojima se govori napravio je i imenik vrbaskih ulica.
Poznato je da je Vladimir Uvalin u periodu od jedne decenije objavio više monografija sa temom Vrbasa. Najviše tema bile su iz školstva i privrede. Vrbaski vremeplov je rezultat svih ovih istraživanja i njime nam publikuje građu koju je koristio u prethodnim radovima. Ovim delom autor je pokazao koliki je značaj periodike za istraživanje i pisanje lokalnih istorija.
MG150