Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Pouzećem |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1977.
Jezik: Ruski
Autor: Strani
MUZEJ - PANORAMA BORODINSKE BITKE
Vodič i fotoalbum na 4 jezika (ruski, engleski, nemački i francuski)
Музей-панорама Бородинская битва
Musée-Panorama Bataille de Borodino
Panorama-Museum Die Schlacht bei Borodino
Panorama-Museum The Battle of Borodino
Godina izdanja: 1977.
Povez: tvrd
Format: 22cm
Bogato ilustrovano.
Stanje kao na slici. Očuvana dobro.
Muzej Borodinske bitke je drugačiji muzej u odnosu na sve muzeje koje ste dosad videli. Zamišljen je kao muzej jednog eksponata – platna na kojem je naslikana Borodinska bitka, mada tokom vremena sakupljena je velika kolekcija slika, predmeta i oružja iz bitke, tako da trenutno muzej danas poseduje vrednu zbirku koja rekonstruiše osnovne događaje Otadžbinskog rata 1812. godine. Panoramu Borodinske bitke naslikao je 1912. godine rusko-francuski slikar Franc Rubo. Slikar je prikazao jedan trenutak krvave bitke na platnu dužine 115 metara. Vi se nalazite u centru bojnog polja. Oko vas ruska i francuska vojska. Generali koji komanduju. Komandni centri. Jedino što srećom nećete osetiti su ubode bajoneta i miris baruta. Videćete svojim očima trenutak koji je preokrenuo sliku buduće Evrope.
Muzej je podeljen na 3 dela: pre Borodinske bitke, kružna panorama na kojoj je prikazana bitka i šta se dešavalo posle Borodinske bitke. U toku obilaska saznaćete
Uoči proslave stogodišnjice pobede nad Napoleonom, akademik slikarstva Franc Rubo došao je na ideju da napravi kružnu panoramu Borodinske bitke, po porudžbini Nikolaja Drugog. Za potrebe izrade detalja panorame išao je na mesto bitke, pravio stotine skica i satima pregledavao vojne arhive. Dužina slike postavljene u krug je 115, a visina 15 metara. Na platnu je prikazan vrhunac bitke, kada su se obe vojske borile na život i smrt. Ova panorama je prvi put postavljena 1912. godine u drvenom paviljonu u centru Moskve. Odmah posle proslave stogodišnjice, započeto je prikupljanje novih eksponata za muzej o Otadžbinskom ratu. Međutim, posle Oktobarske revolucije, platno je ukonjeno i čuvano na neadekvatnim mestima. Tek 1962. godine, za proslavu 150 godišnjice bitke, na Poklonoj gori je sagrađena nova zgrada, koja danas predstavlja deo memorijalnog kompleksa i u njoj je izložena panorama. Povodom proslave 200 godišnjice, muzej – panorama je rekonstruisan i pretvoren u multimedijalni centar. Panorama ima posebno osvetljenje. Ono na gledaoca ostavlja utisak kao da se figure kreću, a sve to je praćeno zvučnim efektima, koji oponašaju elemente borbe fragmentima uvertire Čajkovskog „1812. godina”. Osim platna, izložen je i veliki broj slika, grafika, predmeta, oružja iz bitke, i stotine drugih retkih istorijskih eksponata, jer muzej je otkupio više od 400 jedinstvenih predmeta, što predstalja vrednu ekspoziciju za rekonstrukciju osnovnih događaja Otadžbinskog rata 1812. godine. Postavljeni su i interaktivni kiosci, na kojima mogu da se vide detalji platna, uz odgovarajući istorijski komentar.
zašto je posle sklapanja mirovnog sporazuma ipak došlo do rata;
zašto je Napoleonov cilj bila Moskva, ne Peterburg koji je tada bio glavni grad Rusije;
zašto je Kutuzov odlučio da se povuče iz Moskve;
kako je Rusima pomogao “general Mraz”;
i koja je bila Napoleonova fatalna greška.