pregleda

Dva naša stranca - Nikola Giljen


Cena:
990 din
Želi ovaj predmet: 1
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

Askeza (6599)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 11984

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 393
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

Spoljašnjost kao na fotografijama, na tri stranice ima podvucenih recenica zutim vodenim markerom, ostalo sve uredno!

Autor:: Nikola Giljen
Žanrovi:: Autobiografije i biografije, Domaći pisci, Istorija
Izdavač:: Dereta
Godina izdanja:: 2017.
Broj strana: 292
Pismo: Ćirilica
Povez: Mek
Format: 24 cm

Mnoge istorijske ličnosti, iako su živele u različitim vremenima, povezane su gotovo istovetnim životima, strastima, sudbinama i blagonaklonošću prema srpskom narodu. Upravo je takav slučaj, iako ih razdvaja period od pet vekova, i sa „dva naša stranca”, kako je Nikola Gilјen nazvao protagoniste svoje knjige Palmana Brahta i Henrija Mekajvera. Toliko neverovatnih sličnosti i toliko još neverovatnijih različitosti same po sebi čine autorova istorijska odmeravanja ovih dveju ličnosti izuzetno primamlјivim za čitaoce. Palman Braht je bio Nemac (komandant garde cara Dušana), a general Henri Mekajver američki i britanski državlјanin škotskog porekla koji je kao profesionalni vojnik službovao u 18 zemalјa, a između ostalog i u Srbiji, gde je u vreme Prvog srpsko-turskog rata bio komandant čitave konjice Kneževine Srbije.

Obe biografije u knjizi Dva naša stranca predstavlјaju značajan doprinos Nikole Gilјena poznavanju dva izuzetno važna i interesantna vremenska perioda, ali i odavanje dužnog poštovanja zaboravlјenim ličnostima iz naše bogate istorije.

Nikola Giljen (Beograd, 12. novembar 1971) srpski je istoričar i teolog.

Biografija
Rođen je u Beogradu. Studirao je istoriju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a diplomirao na Bogoslovskom institutu Srpske pravoslavne Crkve pri Pravoslavnom Bogoslovskom fakultetu Beogradskog univerziteta.[1] Stručni je saradnik i član Upravnog odbora fonda „Princeza Olivera“ i saradnik časopisa Metak.

Koautor je i autor istorijskih monografija posvećenih temama iz srpske srednjovekovne istorije: Princeza Olivera, zaboravljena srpska Kneginja, Kneginja Olivera: Put ružama posut, Srpske srednjovekovne zastave: Prilog istoriji srpske veksilologije, Dve srpske sultanije: Olivera Lazarević (1373-1444) i Mara Branković (1418-1487) - Dve biografije kao prilog istoriji srpsko-osmanskih odnosa 1389-1487 i Dva naša stranca: Dve biografije kao prilog vojnoj istoriji srpskog naroda, kao i više od šezdeset članaka iz oblasti srpske i svetske istorije, istorije Pravoslavne Crkve, heraldike, veksilologije i istorije naoružanja i vojne opreme, objavljenih u časopisu „Istorija Revija“ od 2010. do 2014. godine.[1] Od 2016. godine stručni je saradnik časopisa Metak (ranije Oružje i municija) iz Novog Sada (licencno izdanje časopisa Armi e Tiro, Milano), u kome objavljuje stručne članke iz istorije ručnog vatrenog oružja.

Nikola Giljen je bio stručni saradnik u mnogobrojnim projektima i manifestacijama iz oblasti kulture i nauke, koje je organizovao Fond „Princeza Olivera“, kao što su likovni konkurs i izložba „Zaboravljena srpska heroina“ (2009), literarni konkurs „Jedno novo Otpisanije na temu stihova Jele Balšić Jer se pomračiše duševne oči mukom i metežom koji je u svetu“ (2010-2011) i dr. Učestvovao je i u promocijama, predstavljanjima Fonda i njegovih projekata na međunarodnim sajmovima knjiga u Beogradu, Solunu i Lajpcigu, Danima srpske kulture u Budimpešti i Sentandreji, i na drugim kulturnim i naučnim manifestacijama i u medijskim istupanjima Fonda. Bio je stručni konsultant za istorijska, heraldička i veksilološka pitanja na pisanju scenarija i na snimanju filma Put ružama posut (2012-2013). Ovaj dokumentarno-igrani film o životu Princeze Olivere, u produkciji Fonda koji nosi njeno ime, nastao je na osnovu monografije Princeza Olivera, zaboravljena srpska Kneginja i knjige Kneginja Olivera: Put ružama posut. Iskustva autora na rekonstruisanju srednjovekovnih zastava korišćenih u filmu poslužila su kao inspiracija za pisanje monografije Srpske srednjovekovne zastave. Bio je i stručni konsultant za naoružanje, uniforme i vojnu opremu na snimanju TV filma Panta Draškić: Cena časti (2015). Učestvovao je i u snimanju filma Džems Bond je bio Srbin, u režiji Mašana Lekića (Dosije, TV Prva, 2016). U ovom dugometražnom dokumentarno-igranom filmu govorio je o Dušanu Popovu (1912-1981), srpskom i jugoslovenskom obaveštajcu iz Drugog svetskog rata. Od 2018. godine je stručni konsultant u produkciji igrane serije Crveni mesec TV Pink, a od 2019. godine u produkciji igrane serije Jugoslovenka (Roman production), gde sarađuje na izradi scenarija, scenografije, nabavci i izradi kostima, rekvizita, naoružanja i vojne opreme.

Dela Nikole Giljena prevedena su na ruski, engleski i nemački jezik, a naučni članci prenošeni na više internet stranica iz zemlje i inostranstva. Sa koleginicama i koautorima monografije Princeza Olivera zaboravljena srpska Kneginja, Oliverom Šaranović i Sonjom Jovićević Jov, bio je nominovan za Nagradu grada Beograda u oblasti društvenih i humanističkih nauka 2010. godine.

Ekskluzivna istorijska monografija Princeza Olivera, zaboravljena srpska Kneginja, prva je sinteza svih dosadašnjih znanja o Princezi Oliveri Lazarević, kćeri Svetog Kneza Lazara i Kneginje Milice i supruzi sultana Bajazita I, ali na širem planu slika i druge istorijske ličnosti i događaje s kraja 14. i početka 15. veka. Ova monografija „nije samo prilog boljem poznavanju prošlosti, nego i uviđanju značaja pojedinih žena u srpskoj istoriji“ (iz recenzije prof. Dr Svetlane Tomin). U njoj se „na osnovu literature i poznatih izvora dobija sinteza i uverljiva slika o životu i značaju ove zaboravljene princeze“ (iz recenzije prof. Dr Jelke Ređep). Poduhvat pisanja i objavljivanja monografije o Princezi Oliveri poručuje čitaocima da „ništa nije zaboravljeno ako se dobro podsetimo i osvestimo“ (iz recenzije protojereja-stavrofora prof. Dr Radomira V. Popovića). Ova monografija objavljena je 2009. godine, na srpskom, engleskom i ruskom jeziku zasebno, s blagoslovom Njegove Svetosti, blaženopočivšeg Patrijarha srpskog Gospodina Pavla. Skraćena verzija monografije pod naslovom Kneginja Olivera, put ružama posut, doživela je tri izdanja, 2010, 2013 i 2019. godine, na srpskom i nemačkom jeziku zasebno. Prva dva srpska tiraža su rasprodata.

Monografija Srpske srednjovekovne zastave: Prilog istoriji srpske veksilologije, objavljena 2014. godine, s blagoslovom Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Gospodina Irineja. Predstavlja prvu i sveobuhvatnu studiju iz oblasti našeg srednjovekovnog zastavoslovlja. nastala je na osnovu dvadesetpetogodišnjeg prikupljanja i proučavanja literature i izvora iz ove oblasti, kao i na osnovu praktičnog rada na rekonstrukcijama srednjovekovnih zastava za potrebe dokumentarno-igranog filma Put ružama posut. Neki od crteža i rekonstrukcija u ovoj knjizi delo su samog autora. „Autor uložio mnogo sistematskog napora da sagleda mršave izvore i retke sačuvane veksilološke artefakte iz tog perioda naše povesti i da iz njih izvuče značajne i dalekosežne zaključke, koji su izvanredan naučni doprinos srpskoj veksilologiji, ali, u neophodnoj meri i heraldici, sfragistici i numizmatici. Ovo delo se, stoga, samo preporučuje, pre svega kao svojevrsni zbornik dosadašnjih saznanja iz domena srpskog srednjovekovnog zastavoslovlja, ali ništa manje i kao rad, koji podiže svest o neophodnosti zaštite, očuvanja i dodatnog istraživanja ovog značajnog dela naše bogate prošlosti...“ (iz recenzije đakona Hadži Nenada M. Jovanovića).

Od 2016. godine Giljen objavljuje za izdavačku kuću „Dereta” iz Beograda.

U knjizi Dve srpske sultanije: Olivera Lazarević (1373-1444) i Mara Branković (1418-1487) - Dve biografije kao prilog istoriji srpsko-osmanskih odnosa 1389-1487 preko biografija dveju srpskih plemkinja koje su postale i osmanske sultanije ispričana je i priča o srpsko-osmanskim odnosima u 14. i 15. veku i priča o poslednjem periodu srpske srednjovekovne istorije, u vreme kada je Srbija još uvek postojala kao država (1389–1459), kao i u prvim decenijama njene istorije pod osmanskom okupacijom (1459–1487). U knjizi su vrlo detaljno proučene istorijske uloge dveju „srpskih sultanija“ u vreme kada su bile u braku sa osmanskim sultanima, kao i u vreme kada su posle povratka u Otadžbinu bile aktivne u društvenom ili političkom životu Srpske Despotovine. Ukazano je na brojne sličnosti, ali i razlike u njihovnim životnim sudbinama. Ovom knjigom razjašnjene su gotovo sve nedoumice u vezi ove dve istorijske ličnosti. Knjiga Dve srpske sultanije bila je među pet najprodavanijih knjiga izdavačke kuće Dereta, na 61. međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu (23—30.10.2016), a u decembru 2016. i januaru 2017. godine nalazila se među deset najprodavanijih i najčitanijih knjiga u Srbiji (Večernje novosti, Kultura, 16.12.2016-13.01.2017).

U delu Dva naša stranca: Dve biografije kao prilog vojnoj istoriji srpskog naroda Nikola Giljen je objedinio biografije viteza Palmana Brahta (1290-1363) i đenerala Henrija Mekajvera (1841—1907). U pitanju su dve, kod nas i u svetu, malo poznate istorijske ličnosti, koje razdvaja vremenski period od pet vekova, prostori sa kojih potiču, udaljeni preko 7.000 km, i nacije kojima pripadaju - Braht je bio Nemac, a Mekajver američki i britanski državljanin škotskog porekla. Međutim, ovu dvojicu ljudi spaja, ne samo njihova zajednička profesija, činjenica da su čitav život bili vojnici-najamnici, već i činjenica da su obojica karijerom bili vezani za Srbiju. Toliko ineteresantnih sličnosti i toliko još interesantnijih različitosti same po sebi čine autorova istorijska odmeravanja ovih dveju ličnosti izuzetno primamljivim za čitaoce. Autorova osnovna smernica u pisanju ove dve biografije bila je da nas podseti, da otrgne od zaborava za ubuduće i da konačno kaže najverovatniju istinu o životu ove dvojice stranaca. Obe biografije u knjizi Dva naša stranca predstavljaju značajan doprinos njihovog autora poznavanju dva izuzetno važna i interesantna perioda naše nacionalne istorije, ali i odavanje dužnog poštovanja zaboravljenim ličnostima iz naše prošlosti.

Knjiga Nikole Giljena Krštenje Klio, objavljena u Dereti u jesen 2018. godine precizno nam objašnjava šta je istorija kao proces a šta kao nauka, i donosi nam odgovor na pitanje koji je najpravilniji pogled na istoriju kao proces i kao nauku. Ova knjiga izlaže razvitak istorijske nauke u svetu i kod nas Srba, od nastanka do savremenog doba, ali i razjašnjava neka sporna i škakljiva pitanja savremene istoriografije.: da li različiti narodi mogu imati i različita tumačenja istorijskih događaja, ima li istorija smisla ako nema Boga i nečeg izvan ovozemaljskog života, zašto istorija kao proces uopšte postoji i koji je njen izvor i uzrok, kakve su neistine i grozote o Srbima pisali Hegel, Marks i Engels, zašto iz istorijskog ugla Arapi nemaju pravo na teritoriju Izraela a Jevreji imaju, da li Srbi imaju za šta da se izvinjavaju svojim neprijateljima iz prošlosti i da li istorija sme da bude „posipanje pepelom i izvinjavanje svojim dželatima“, šta je o vremenu i istoriji mislio i govorio patrijarh Pavle, na koji način Biblija objašnjava istoriju, da li je kraj sveta koji poznajemo kraj istorije i u kom smislu, da li su hrišćanske vrline, ljubav, vera i nada, smernice čoveku za putešestvije kroz istoriju, da li je istorija samo skup nasilja i zala ili put usavršavanja čoveka do Božanskog ideala, o hrišćanskoj ideji Božanskog pečata večnosti u istoriji... Ukoliko se posle knjige Krštenje Klio o ovim temama bude više razmišljalo, pisalo i raspravljalo, smatraju autor i izdavači, utoliko će njen učinak biti uspešniji. Mera istorije nije samo njeno mesto u prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti jednog naroda, ili čovečanstva u celosti. Njena mera zapravo je njeno mesto u večnosti, iako su pojmovi večnosti i istorije na izvestan način suprotstavljeni. U tom smislu ova knjiga je i priča o istoriji kao procesu usmerenom ka večnosti i priča o večnosti kao etalonu istorije.

U toku 2015, 2016 i 2017. godine ostvario je uspešnu saradnju sa kolektivom i učenicima beogradske OŠ „Starina Novak“, te je održao niz predavanja na temu srpskih srednjovekovnih grbova i zastava, istorije razvitka srpskih nacionalnih i državnih simvola, i niz praktičnih radionica blazoniranja i emblazoniranja grbova za učenike nižih i viših razreda, a u Nedelji škole, krajem maja 2015, u Muzeju škole organizovao je izložbu replika srpskih srednjovekovnih kostima i zastava korišćenih u filmu Put ružama posut, iz fundusa Fonda „Princeza Olivera“.

U martu mesecu 2017. godine bio je gost udruženja žena sa invaliditetom i žena žrtava nasilja i diskriminacije „Iz kruga“, gde je u biblioteci udruženja predstavio knjigu Dve srpske sultanije i održao razgovor na temu položaja žena u srednjovekovnim srpskim zemljama i pod osmanskom okupacijom.

Pravoslavni teolog i istoričar Nikola Giljen bio je učesnik tribine „Starina Novak po drugi put među Srbima“, održane 27. decembra 2017. godine u Domu omladine Beograda, u organizaciji DOB i OŠ Starina Novak, povodom izlaska iz štampe knjige profesora Miloša Pekića Starina Novak, istorijska ličnost i epski junak, prve sintetizovane i sveobuhvatne biografije Starine Novaka (oko 1530-1601), objavljene u izdanju beogradske OŠ Starina Novak. Osim o radu svog kolege Pekića i o njegovoj knjizi, Giljen je između ostalog govorio i o pravoslavnom poimanju istorije, pravoslavnom pristupu istoriografiji i o značaju narodne epske poezije kao tercijalnog istorijskog izvora koji odražava narodno mnjenje o istorijskim ličnostima, događajima i pojavama.

U maju i junu 2018. godine Nikola Giljen je bio stručni saradnik OŠ „Starina Novak“ i akademskog vajara Zdravka Joksimovića na projektu priprema za izradu spomenika Starini Novaku. Giljen je u projektu učestvovao kao savetnik za pitanja uniforme, vojne opreme i naoružanja koje će se naći na budućem spomeniku i druga vojno-istorijska pitanja vezana za ovaj spomenik, koji, na inicijativu škole, treba da bude podignut na uglu ulica Cvijićeve, Dalmatinske i Starine Novaka.

Na Četvrtom savetovanju prosvetnih radnika, održanom u organizaciji OŠ „Starina Novak“ iz Beograda, od 1. do 3. juna 2018. godine, u Hotelu „Grand“ u Krupnju, čija je tema bila „Iskorišćenost potencijala škole kao nosioca društvenog napretka“, prezentovao je stručni rad „Društvena delatnost OŠ ,Starina Novakʻ kao svojevrsna liturgija“.

U prostorijama Biblioteke „Blažo Šćepanović”, ogranku Biblioteke „Vuk Karadžić” na Zvezdari, Nikola Giljen je 23. oktobra 2018. godine održao predavanje pod naslovom ’’Dve srpske sultanije”, na kome je, osim o životima srpskih Princeza i osmanskih sultanija Olivere Lazarević i Mare Branković i o srpsko-osmanskim odnosima u 14. i 15. veku, ali i u savremenom dobu, govorio slušaocima i o drugim temama svojih knjiga, istoriji, pravoslavnoj teologiji, heraldici, veksilologiji, saradnji sa stvaraocima iz sveta televizije i kinematografije i najavio izlazak iz štampe svoje nove knjige Krštenje Klio.

Nikola Giljen je praunuk đenerala Jugoslovenske Kraljevske vojske Milana St. Kostića.

Od 2019. godine oženjen je Snežanom Stojanović, bibliotekarkom u penziji, iz Beograda.

◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼

☑ Zamolio bih clanove koji zele licno preuzimanje, da ne postavljaju uslove kako, sta, gde... licno preuzimanje je na mojoj adresi na Telepu, ako Vam to ne odgovara kupujte od nekog drugog.


☑ Svi predmeti su fotografisani na prirodnom svetlu, nema nikakvih filtera, efekata ili neceg slicnog !

❗❗❗ NE SALJEM U INOSTRANSTVO ❗❗❗

☑ Dobro pogledajte fotografije, da ne dodje do nekog nesporazuma!

☑ Tu sam za sva pitanja!

☑ Knjige saljem nakon uplate!

☑ POUZECEM SALJEM SAMO CLANOVIMA BEZ NEGATIVNIH OCENA!!!! Takodje ne saljem clanovima koji su novi tj. bez ocena!!!


☑ Filmski plakati:

☑ Molim Vas da ne ocekujete od plakata da izgledaju kao da su sada izasli iz stamparije, ipak neki od plakata imaju godina... i mi se nakon 50 godina zguzvamo :) Trudim se da ih sto bolje fotografisem kako bi ste imali uvid u stanje.

☑ Sto se tice cena plakata, uzmite samo u obzir da su ovo originalni plakati iz perioda filma, i da kada bi ste hteli da napravite (odstampate) bilo kakav filmski plakat sa intereneta kostalo bi Vas verovatno vise od hiljadu dinara...

☑ Antikvarne knjige:

☑ Sto se tice antikvarnih knjiga, molim Vas da ne ocekujete da knjige koje su stare neke i po 150 godina budu u savrsenom stanju, budite srecni sto su uopste pozivele toliko vremena i sto je informacija jos uvek u njima, a stanje kakvo je takvo je, uvek mogu da se odnesu da se prekorice i malo sreda, pa da opet dobiju malo svezine, naravno ko to zeli.




Predmet: 72378481
Spoljašnjost kao na fotografijama, na tri stranice ima podvucenih recenica zutim vodenim markerom, ostalo sve uredno!

Autor:: Nikola Giljen
Žanrovi:: Autobiografije i biografije, Domaći pisci, Istorija
Izdavač:: Dereta
Godina izdanja:: 2017.
Broj strana: 292
Pismo: Ćirilica
Povez: Mek
Format: 24 cm

Mnoge istorijske ličnosti, iako su živele u različitim vremenima, povezane su gotovo istovetnim životima, strastima, sudbinama i blagonaklonošću prema srpskom narodu. Upravo je takav slučaj, iako ih razdvaja period od pet vekova, i sa „dva naša stranca”, kako je Nikola Gilјen nazvao protagoniste svoje knjige Palmana Brahta i Henrija Mekajvera. Toliko neverovatnih sličnosti i toliko još neverovatnijih različitosti same po sebi čine autorova istorijska odmeravanja ovih dveju ličnosti izuzetno primamlјivim za čitaoce. Palman Braht je bio Nemac (komandant garde cara Dušana), a general Henri Mekajver američki i britanski državlјanin škotskog porekla koji je kao profesionalni vojnik službovao u 18 zemalјa, a između ostalog i u Srbiji, gde je u vreme Prvog srpsko-turskog rata bio komandant čitave konjice Kneževine Srbije.

Obe biografije u knjizi Dva naša stranca predstavlјaju značajan doprinos Nikole Gilјena poznavanju dva izuzetno važna i interesantna vremenska perioda, ali i odavanje dužnog poštovanja zaboravlјenim ličnostima iz naše bogate istorije.

Nikola Giljen (Beograd, 12. novembar 1971) srpski je istoričar i teolog.

Biografija
Rođen je u Beogradu. Studirao je istoriju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a diplomirao na Bogoslovskom institutu Srpske pravoslavne Crkve pri Pravoslavnom Bogoslovskom fakultetu Beogradskog univerziteta.[1] Stručni je saradnik i član Upravnog odbora fonda „Princeza Olivera“ i saradnik časopisa Metak.

Koautor je i autor istorijskih monografija posvećenih temama iz srpske srednjovekovne istorije: Princeza Olivera, zaboravljena srpska Kneginja, Kneginja Olivera: Put ružama posut, Srpske srednjovekovne zastave: Prilog istoriji srpske veksilologije, Dve srpske sultanije: Olivera Lazarević (1373-1444) i Mara Branković (1418-1487) - Dve biografije kao prilog istoriji srpsko-osmanskih odnosa 1389-1487 i Dva naša stranca: Dve biografije kao prilog vojnoj istoriji srpskog naroda, kao i više od šezdeset članaka iz oblasti srpske i svetske istorije, istorije Pravoslavne Crkve, heraldike, veksilologije i istorije naoružanja i vojne opreme, objavljenih u časopisu „Istorija Revija“ od 2010. do 2014. godine.[1] Od 2016. godine stručni je saradnik časopisa Metak (ranije Oružje i municija) iz Novog Sada (licencno izdanje časopisa Armi e Tiro, Milano), u kome objavljuje stručne članke iz istorije ručnog vatrenog oružja.

Nikola Giljen je bio stručni saradnik u mnogobrojnim projektima i manifestacijama iz oblasti kulture i nauke, koje je organizovao Fond „Princeza Olivera“, kao što su likovni konkurs i izložba „Zaboravljena srpska heroina“ (2009), literarni konkurs „Jedno novo Otpisanije na temu stihova Jele Balšić Jer se pomračiše duševne oči mukom i metežom koji je u svetu“ (2010-2011) i dr. Učestvovao je i u promocijama, predstavljanjima Fonda i njegovih projekata na međunarodnim sajmovima knjiga u Beogradu, Solunu i Lajpcigu, Danima srpske kulture u Budimpešti i Sentandreji, i na drugim kulturnim i naučnim manifestacijama i u medijskim istupanjima Fonda. Bio je stručni konsultant za istorijska, heraldička i veksilološka pitanja na pisanju scenarija i na snimanju filma Put ružama posut (2012-2013). Ovaj dokumentarno-igrani film o životu Princeze Olivere, u produkciji Fonda koji nosi njeno ime, nastao je na osnovu monografije Princeza Olivera, zaboravljena srpska Kneginja i knjige Kneginja Olivera: Put ružama posut. Iskustva autora na rekonstruisanju srednjovekovnih zastava korišćenih u filmu poslužila su kao inspiracija za pisanje monografije Srpske srednjovekovne zastave. Bio je i stručni konsultant za naoružanje, uniforme i vojnu opremu na snimanju TV filma Panta Draškić: Cena časti (2015). Učestvovao je i u snimanju filma Džems Bond je bio Srbin, u režiji Mašana Lekića (Dosije, TV Prva, 2016). U ovom dugometražnom dokumentarno-igranom filmu govorio je o Dušanu Popovu (1912-1981), srpskom i jugoslovenskom obaveštajcu iz Drugog svetskog rata. Od 2018. godine je stručni konsultant u produkciji igrane serije Crveni mesec TV Pink, a od 2019. godine u produkciji igrane serije Jugoslovenka (Roman production), gde sarađuje na izradi scenarija, scenografije, nabavci i izradi kostima, rekvizita, naoružanja i vojne opreme.

Dela Nikole Giljena prevedena su na ruski, engleski i nemački jezik, a naučni članci prenošeni na više internet stranica iz zemlje i inostranstva. Sa koleginicama i koautorima monografije Princeza Olivera zaboravljena srpska Kneginja, Oliverom Šaranović i Sonjom Jovićević Jov, bio je nominovan za Nagradu grada Beograda u oblasti društvenih i humanističkih nauka 2010. godine.

Ekskluzivna istorijska monografija Princeza Olivera, zaboravljena srpska Kneginja, prva je sinteza svih dosadašnjih znanja o Princezi Oliveri Lazarević, kćeri Svetog Kneza Lazara i Kneginje Milice i supruzi sultana Bajazita I, ali na širem planu slika i druge istorijske ličnosti i događaje s kraja 14. i početka 15. veka. Ova monografija „nije samo prilog boljem poznavanju prošlosti, nego i uviđanju značaja pojedinih žena u srpskoj istoriji“ (iz recenzije prof. Dr Svetlane Tomin). U njoj se „na osnovu literature i poznatih izvora dobija sinteza i uverljiva slika o životu i značaju ove zaboravljene princeze“ (iz recenzije prof. Dr Jelke Ređep). Poduhvat pisanja i objavljivanja monografije o Princezi Oliveri poručuje čitaocima da „ništa nije zaboravljeno ako se dobro podsetimo i osvestimo“ (iz recenzije protojereja-stavrofora prof. Dr Radomira V. Popovića). Ova monografija objavljena je 2009. godine, na srpskom, engleskom i ruskom jeziku zasebno, s blagoslovom Njegove Svetosti, blaženopočivšeg Patrijarha srpskog Gospodina Pavla. Skraćena verzija monografije pod naslovom Kneginja Olivera, put ružama posut, doživela je tri izdanja, 2010, 2013 i 2019. godine, na srpskom i nemačkom jeziku zasebno. Prva dva srpska tiraža su rasprodata.

Monografija Srpske srednjovekovne zastave: Prilog istoriji srpske veksilologije, objavljena 2014. godine, s blagoslovom Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Gospodina Irineja. Predstavlja prvu i sveobuhvatnu studiju iz oblasti našeg srednjovekovnog zastavoslovlja. nastala je na osnovu dvadesetpetogodišnjeg prikupljanja i proučavanja literature i izvora iz ove oblasti, kao i na osnovu praktičnog rada na rekonstrukcijama srednjovekovnih zastava za potrebe dokumentarno-igranog filma Put ružama posut. Neki od crteža i rekonstrukcija u ovoj knjizi delo su samog autora. „Autor uložio mnogo sistematskog napora da sagleda mršave izvore i retke sačuvane veksilološke artefakte iz tog perioda naše povesti i da iz njih izvuče značajne i dalekosežne zaključke, koji su izvanredan naučni doprinos srpskoj veksilologiji, ali, u neophodnoj meri i heraldici, sfragistici i numizmatici. Ovo delo se, stoga, samo preporučuje, pre svega kao svojevrsni zbornik dosadašnjih saznanja iz domena srpskog srednjovekovnog zastavoslovlja, ali ništa manje i kao rad, koji podiže svest o neophodnosti zaštite, očuvanja i dodatnog istraživanja ovog značajnog dela naše bogate prošlosti...“ (iz recenzije đakona Hadži Nenada M. Jovanovića).

Od 2016. godine Giljen objavljuje za izdavačku kuću „Dereta” iz Beograda.

U knjizi Dve srpske sultanije: Olivera Lazarević (1373-1444) i Mara Branković (1418-1487) - Dve biografije kao prilog istoriji srpsko-osmanskih odnosa 1389-1487 preko biografija dveju srpskih plemkinja koje su postale i osmanske sultanije ispričana je i priča o srpsko-osmanskim odnosima u 14. i 15. veku i priča o poslednjem periodu srpske srednjovekovne istorije, u vreme kada je Srbija još uvek postojala kao država (1389–1459), kao i u prvim decenijama njene istorije pod osmanskom okupacijom (1459–1487). U knjizi su vrlo detaljno proučene istorijske uloge dveju „srpskih sultanija“ u vreme kada su bile u braku sa osmanskim sultanima, kao i u vreme kada su posle povratka u Otadžbinu bile aktivne u društvenom ili političkom životu Srpske Despotovine. Ukazano je na brojne sličnosti, ali i razlike u njihovnim životnim sudbinama. Ovom knjigom razjašnjene su gotovo sve nedoumice u vezi ove dve istorijske ličnosti. Knjiga Dve srpske sultanije bila je među pet najprodavanijih knjiga izdavačke kuće Dereta, na 61. međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu (23—30.10.2016), a u decembru 2016. i januaru 2017. godine nalazila se među deset najprodavanijih i najčitanijih knjiga u Srbiji (Večernje novosti, Kultura, 16.12.2016-13.01.2017).

U delu Dva naša stranca: Dve biografije kao prilog vojnoj istoriji srpskog naroda Nikola Giljen je objedinio biografije viteza Palmana Brahta (1290-1363) i đenerala Henrija Mekajvera (1841—1907). U pitanju su dve, kod nas i u svetu, malo poznate istorijske ličnosti, koje razdvaja vremenski period od pet vekova, prostori sa kojih potiču, udaljeni preko 7.000 km, i nacije kojima pripadaju - Braht je bio Nemac, a Mekajver američki i britanski državljanin škotskog porekla. Međutim, ovu dvojicu ljudi spaja, ne samo njihova zajednička profesija, činjenica da su čitav život bili vojnici-najamnici, već i činjenica da su obojica karijerom bili vezani za Srbiju. Toliko ineteresantnih sličnosti i toliko još interesantnijih različitosti same po sebi čine autorova istorijska odmeravanja ovih dveju ličnosti izuzetno primamljivim za čitaoce. Autorova osnovna smernica u pisanju ove dve biografije bila je da nas podseti, da otrgne od zaborava za ubuduće i da konačno kaže najverovatniju istinu o životu ove dvojice stranaca. Obe biografije u knjizi Dva naša stranca predstavljaju značajan doprinos njihovog autora poznavanju dva izuzetno važna i interesantna perioda naše nacionalne istorije, ali i odavanje dužnog poštovanja zaboravljenim ličnostima iz naše prošlosti.

Knjiga Nikole Giljena Krštenje Klio, objavljena u Dereti u jesen 2018. godine precizno nam objašnjava šta je istorija kao proces a šta kao nauka, i donosi nam odgovor na pitanje koji je najpravilniji pogled na istoriju kao proces i kao nauku. Ova knjiga izlaže razvitak istorijske nauke u svetu i kod nas Srba, od nastanka do savremenog doba, ali i razjašnjava neka sporna i škakljiva pitanja savremene istoriografije.: da li različiti narodi mogu imati i različita tumačenja istorijskih događaja, ima li istorija smisla ako nema Boga i nečeg izvan ovozemaljskog života, zašto istorija kao proces uopšte postoji i koji je njen izvor i uzrok, kakve su neistine i grozote o Srbima pisali Hegel, Marks i Engels, zašto iz istorijskog ugla Arapi nemaju pravo na teritoriju Izraela a Jevreji imaju, da li Srbi imaju za šta da se izvinjavaju svojim neprijateljima iz prošlosti i da li istorija sme da bude „posipanje pepelom i izvinjavanje svojim dželatima“, šta je o vremenu i istoriji mislio i govorio patrijarh Pavle, na koji način Biblija objašnjava istoriju, da li je kraj sveta koji poznajemo kraj istorije i u kom smislu, da li su hrišćanske vrline, ljubav, vera i nada, smernice čoveku za putešestvije kroz istoriju, da li je istorija samo skup nasilja i zala ili put usavršavanja čoveka do Božanskog ideala, o hrišćanskoj ideji Božanskog pečata večnosti u istoriji... Ukoliko se posle knjige Krštenje Klio o ovim temama bude više razmišljalo, pisalo i raspravljalo, smatraju autor i izdavači, utoliko će njen učinak biti uspešniji. Mera istorije nije samo njeno mesto u prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti jednog naroda, ili čovečanstva u celosti. Njena mera zapravo je njeno mesto u večnosti, iako su pojmovi večnosti i istorije na izvestan način suprotstavljeni. U tom smislu ova knjiga je i priča o istoriji kao procesu usmerenom ka večnosti i priča o večnosti kao etalonu istorije.

U toku 2015, 2016 i 2017. godine ostvario je uspešnu saradnju sa kolektivom i učenicima beogradske OŠ „Starina Novak“, te je održao niz predavanja na temu srpskih srednjovekovnih grbova i zastava, istorije razvitka srpskih nacionalnih i državnih simvola, i niz praktičnih radionica blazoniranja i emblazoniranja grbova za učenike nižih i viših razreda, a u Nedelji škole, krajem maja 2015, u Muzeju škole organizovao je izložbu replika srpskih srednjovekovnih kostima i zastava korišćenih u filmu Put ružama posut, iz fundusa Fonda „Princeza Olivera“.

U martu mesecu 2017. godine bio je gost udruženja žena sa invaliditetom i žena žrtava nasilja i diskriminacije „Iz kruga“, gde je u biblioteci udruženja predstavio knjigu Dve srpske sultanije i održao razgovor na temu položaja žena u srednjovekovnim srpskim zemljama i pod osmanskom okupacijom.

Pravoslavni teolog i istoričar Nikola Giljen bio je učesnik tribine „Starina Novak po drugi put među Srbima“, održane 27. decembra 2017. godine u Domu omladine Beograda, u organizaciji DOB i OŠ Starina Novak, povodom izlaska iz štampe knjige profesora Miloša Pekića Starina Novak, istorijska ličnost i epski junak, prve sintetizovane i sveobuhvatne biografije Starine Novaka (oko 1530-1601), objavljene u izdanju beogradske OŠ Starina Novak. Osim o radu svog kolege Pekića i o njegovoj knjizi, Giljen je između ostalog govorio i o pravoslavnom poimanju istorije, pravoslavnom pristupu istoriografiji i o značaju narodne epske poezije kao tercijalnog istorijskog izvora koji odražava narodno mnjenje o istorijskim ličnostima, događajima i pojavama.

U maju i junu 2018. godine Nikola Giljen je bio stručni saradnik OŠ „Starina Novak“ i akademskog vajara Zdravka Joksimovića na projektu priprema za izradu spomenika Starini Novaku. Giljen je u projektu učestvovao kao savetnik za pitanja uniforme, vojne opreme i naoružanja koje će se naći na budućem spomeniku i druga vojno-istorijska pitanja vezana za ovaj spomenik, koji, na inicijativu škole, treba da bude podignut na uglu ulica Cvijićeve, Dalmatinske i Starine Novaka.

Na Četvrtom savetovanju prosvetnih radnika, održanom u organizaciji OŠ „Starina Novak“ iz Beograda, od 1. do 3. juna 2018. godine, u Hotelu „Grand“ u Krupnju, čija je tema bila „Iskorišćenost potencijala škole kao nosioca društvenog napretka“, prezentovao je stručni rad „Društvena delatnost OŠ ,Starina Novakʻ kao svojevrsna liturgija“.

U prostorijama Biblioteke „Blažo Šćepanović”, ogranku Biblioteke „Vuk Karadžić” na Zvezdari, Nikola Giljen je 23. oktobra 2018. godine održao predavanje pod naslovom ’’Dve srpske sultanije”, na kome je, osim o životima srpskih Princeza i osmanskih sultanija Olivere Lazarević i Mare Branković i o srpsko-osmanskim odnosima u 14. i 15. veku, ali i u savremenom dobu, govorio slušaocima i o drugim temama svojih knjiga, istoriji, pravoslavnoj teologiji, heraldici, veksilologiji, saradnji sa stvaraocima iz sveta televizije i kinematografije i najavio izlazak iz štampe svoje nove knjige Krštenje Klio.

Nikola Giljen je praunuk đenerala Jugoslovenske Kraljevske vojske Milana St. Kostića.

Od 2019. godine oženjen je Snežanom Stojanović, bibliotekarkom u penziji, iz Beograda.
72378481 Dva naša stranca - Nikola Giljen

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.