pregleda

ISTORIJA SRPSKE ESTETIKE - Milan Ranković


Cena:
690 din
Želi ovaj predmet: 1
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

Askeza (6600)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 11988

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 263
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju! Pecat!

Estetika (grč. αισθητική = osjećajni, opažajni), je filozofska disciplina koja ispituje lijepo, odnosno vrijedno u umjetnosti (po nekim estetičarima i lijepo u prirodi), istražuje esencijalne (suštinske) uslove i kriterije umjetničkog doživljavanja, stvaranja i prosuđivanja, kao i uopšte smisao, značenje i bit umjetnosti.

Ime estetika se neko vrijeme upotrebljavalo isključivo za učenje o čulnoj spoznaji. Tako je transcendentalna estetika još i za Kanta nauka o svim apriornim principima osjeta. Kod Baumgartena (1714–1762), koji je prvi upotrebio taj termin, pod estetikom kao osjećajnom spoznajom (cognitio sensitiva) razumijevala se nauka o lijepom u umjetnosti i u prirodi. Većinu kasnijih estetičara (Šeling, Hegel i dr.) slaže se u tome da filozofija umjetnosti ne želi propisivati nikakva pravila i norme za stvaranje ili doživljavanje umjetnosti, već „uopšte razjasniti šta je lijepo”.

Za osnivače estetike (mada ne pod tim imenom) smatraju se u antici Platon i Aristotel. Dok Platonova metafizika lijepog preko Plotina, srednjeg vijeka, Kanta, Šelinga, Hegela i novijih zastupnika tzv. „estetike odozgo” i danas predstavlja bitnu osnovu spekulativno koncipirane filozofije umjetnosti, Aristotelovo djelo „Peri poetikos” ostaje uzor onim teoretičarima koji – polazeći s drugih pozicija i tražeći u samoj umjetnosti izvore estetskih normi – predstavljaju suprotan smjer, osnovan na nekim empirijskim zakonomjernostima umjetničkog stvaralaštva. Iz antike preuzete kategorije „razmjera”, „sklada”, „savršenstva”, „cjelovitosti”, „jasnoće”, „sviđanja po sebi” dominiraju srednjovjekovnim shvatanjima o lijepom. Kantovi u suštini formalno i subjektivistički zasnovani estetski pogledi, unutar analiza o moći suđenja (Urteilkraft), snažno su uticali na razvoj estetike (posebno kod Šilera), a neke su njegove definicije („Lijepo je ono što se sviđa samo po sebi, bez interesa za realnu egzistenciju i za posjedovanje predmeta”) ostale klasični obrasci za sve kasnije spekulativno zasnovane estetike. I dok Šeling, nastavljajući neke premise Kanta, pokušava zasnovati umjetnost kao „apsolutnu sintezu međusobnog prožimanja” slobode i nužnosti, svjesne i nesvjesne djelatnosti, konačnog i beskonačnog, uzdižući je tako na pijedestal najviših vrijednosti, Hegel unutar svoje opšte konstrukcije razvoja duha u istoriji shvata umjetnost kao živo (dakle i najniže) predočavanje Apsoluta. Glavni predstavnik formalističke estetike Herbart, definiše estetiku kao učenje o ocjenjivanju, tako da ona obuhvata i etiku. Novi pravac dao je estetici T. Fehner, zahtijevajući eksperimentalno empirijski i induktivni postupak u estetici i negirajući vrijednost cjelokupne „estetike odozgo” kao intelektualistički zasnovane, pojmovne, filozofske discipline. Njegovi učenici i nastavljači (Miler-Frejnfels, Mojman, Lips i dr.) izvršili su brojna ispitivanja da bi eksperimentalno utvrdili neke pravilnosti estetskog sviđanja. Vrijednosti te estetike kao i drugih socijalno-empirijskih i pozitivističko-istorijskih pokušaja (među kojima je najznačajnija estetika H. Tejna) radikalno se usprotivio Benedeto Kroče, definišući estetiku kao „nauku o izrazu” odnosno „opštu lingvistiku” i identifikujući intuitivnu spoznaju s umjetnošću.

Estetika kao tradicionalno grana filozofije, sada pripada cjelini koju čine filozofija, psihologija i sociologija umjetnosti. Kao kompleks pomenutog, estetika nije više ograničena samo na definisanje lijepog u umjetnosti, nego takođe pokušaj da se odrede izvori naklonosti prema umjetnosti i odnosi umjetnosti prema drugim područjima kulture (nauci i tehnologiji, medijima, privredi, moralu, filozofiji i religiji).

Zajedno sa etikom spada u zajedničku oblast filozofije koja se naziva aksiologija ili teorija vrijednosti.

Kao nezavisna filozofska disciplina estetika se izdvojila u 18. vijeku. Kod Imanuela Kanta, estetika znači „nauku koja posmatra uslove čulne percepcije“.

U filozofiji, estetika se definiše kao studija lijepog i ukusa. Međutim, preciznije definisnje njenog subjekta nije uopšte lako. Umjesto toga, može se reći da je njeno samodefinisanje najviši zadatak moderne estetike. U estetici se nalazimo na jednoj zanimljivoj teritoriji i pred jednim uznemirujućim iskustvom. Estetika je carstvo lijepog, ružnog, uzvišenog i elegantnog; ali takođe i carstvo ukusa, kritike i lijepih umjetnosti. Vjeruje se da u ovim fenomenima operišu zajednički principi kao i da su oni pokretači zajedničkih interesovanja. U slučaju da je ova impresija pogrešna, onda se moraju odbaciti ideje kao što su lijepo i ukus, pošto tada jedino imaju periferni filozofski interes. Ipak, ukoliko je ova impresija ispravna i filozofija je u stanju da je potvrdi, onda je moguće postaviti osnove filozofije estetike....

◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼

☑ Zamolio bih clanove koji zele licno preuzimanje, da ne postavljaju uslove kako, sta, gde... licno preuzimanje je na mojoj adresi na Telepu, ako Vam to ne odgovara kupujte od nekog drugog.


☑ Svi predmeti su fotografisani na prirodnom svetlu, nema nikakvih filtera, efekata ili neceg slicnog !

❗❗❗ NE SALJEM U INOSTRANSTVO ❗❗❗

☑ Dobro pogledajte fotografije, da ne dodje do nekog nesporazuma!

☑ Tu sam za sva pitanja!

☑ Knjige saljem nakon uplate!

☑ POUZECEM SALJEM SAMO CLANOVIMA BEZ NEGATIVNIH OCENA!!!! Takodje ne saljem clanovima koji su novi tj. bez ocena!!!


☑ Filmski plakati:

☑ Molim Vas da ne ocekujete od plakata da izgledaju kao da su sada izasli iz stamparije, ipak neki od plakata imaju godina... i mi se nakon 50 godina zguzvamo :) Trudim se da ih sto bolje fotografisem kako bi ste imali uvid u stanje.

☑ Sto se tice cena plakata, uzmite samo u obzir da su ovo originalni plakati iz perioda filma, i da kada bi ste hteli da napravite (odstampate) bilo kakav filmski plakat sa intereneta kostalo bi Vas verovatno vise od hiljadu dinara...

☑ Antikvarne knjige:

☑ Sto se tice antikvarnih knjiga, molim Vas da ne ocekujete da knjige koje su stare neke i po 150 godina budu u savrsenom stanju, budite srecni sto su uopste pozivele toliko vremena i sto je informacija jos uvek u njima, a stanje kakvo je takvo je, uvek mogu da se odnesu da se prekorice i malo sreda, pa da opet dobiju malo svezine, naravno ko to zeli.




Predmet: 70698565
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju! Pecat!

Estetika (grč. αισθητική = osjećajni, opažajni), je filozofska disciplina koja ispituje lijepo, odnosno vrijedno u umjetnosti (po nekim estetičarima i lijepo u prirodi), istražuje esencijalne (suštinske) uslove i kriterije umjetničkog doživljavanja, stvaranja i prosuđivanja, kao i uopšte smisao, značenje i bit umjetnosti.

Ime estetika se neko vrijeme upotrebljavalo isključivo za učenje o čulnoj spoznaji. Tako je transcendentalna estetika još i za Kanta nauka o svim apriornim principima osjeta. Kod Baumgartena (1714–1762), koji je prvi upotrebio taj termin, pod estetikom kao osjećajnom spoznajom (cognitio sensitiva) razumijevala se nauka o lijepom u umjetnosti i u prirodi. Većinu kasnijih estetičara (Šeling, Hegel i dr.) slaže se u tome da filozofija umjetnosti ne želi propisivati nikakva pravila i norme za stvaranje ili doživljavanje umjetnosti, već „uopšte razjasniti šta je lijepo”.

Za osnivače estetike (mada ne pod tim imenom) smatraju se u antici Platon i Aristotel. Dok Platonova metafizika lijepog preko Plotina, srednjeg vijeka, Kanta, Šelinga, Hegela i novijih zastupnika tzv. „estetike odozgo” i danas predstavlja bitnu osnovu spekulativno koncipirane filozofije umjetnosti, Aristotelovo djelo „Peri poetikos” ostaje uzor onim teoretičarima koji – polazeći s drugih pozicija i tražeći u samoj umjetnosti izvore estetskih normi – predstavljaju suprotan smjer, osnovan na nekim empirijskim zakonomjernostima umjetničkog stvaralaštva. Iz antike preuzete kategorije „razmjera”, „sklada”, „savršenstva”, „cjelovitosti”, „jasnoće”, „sviđanja po sebi” dominiraju srednjovjekovnim shvatanjima o lijepom. Kantovi u suštini formalno i subjektivistički zasnovani estetski pogledi, unutar analiza o moći suđenja (Urteilkraft), snažno su uticali na razvoj estetike (posebno kod Šilera), a neke su njegove definicije („Lijepo je ono što se sviđa samo po sebi, bez interesa za realnu egzistenciju i za posjedovanje predmeta”) ostale klasični obrasci za sve kasnije spekulativno zasnovane estetike. I dok Šeling, nastavljajući neke premise Kanta, pokušava zasnovati umjetnost kao „apsolutnu sintezu međusobnog prožimanja” slobode i nužnosti, svjesne i nesvjesne djelatnosti, konačnog i beskonačnog, uzdižući je tako na pijedestal najviših vrijednosti, Hegel unutar svoje opšte konstrukcije razvoja duha u istoriji shvata umjetnost kao živo (dakle i najniže) predočavanje Apsoluta. Glavni predstavnik formalističke estetike Herbart, definiše estetiku kao učenje o ocjenjivanju, tako da ona obuhvata i etiku. Novi pravac dao je estetici T. Fehner, zahtijevajući eksperimentalno empirijski i induktivni postupak u estetici i negirajući vrijednost cjelokupne „estetike odozgo” kao intelektualistički zasnovane, pojmovne, filozofske discipline. Njegovi učenici i nastavljači (Miler-Frejnfels, Mojman, Lips i dr.) izvršili su brojna ispitivanja da bi eksperimentalno utvrdili neke pravilnosti estetskog sviđanja. Vrijednosti te estetike kao i drugih socijalno-empirijskih i pozitivističko-istorijskih pokušaja (među kojima je najznačajnija estetika H. Tejna) radikalno se usprotivio Benedeto Kroče, definišući estetiku kao „nauku o izrazu” odnosno „opštu lingvistiku” i identifikujući intuitivnu spoznaju s umjetnošću.

Estetika kao tradicionalno grana filozofije, sada pripada cjelini koju čine filozofija, psihologija i sociologija umjetnosti. Kao kompleks pomenutog, estetika nije više ograničena samo na definisanje lijepog u umjetnosti, nego takođe pokušaj da se odrede izvori naklonosti prema umjetnosti i odnosi umjetnosti prema drugim područjima kulture (nauci i tehnologiji, medijima, privredi, moralu, filozofiji i religiji).

Zajedno sa etikom spada u zajedničku oblast filozofije koja se naziva aksiologija ili teorija vrijednosti.

Kao nezavisna filozofska disciplina estetika se izdvojila u 18. vijeku. Kod Imanuela Kanta, estetika znači „nauku koja posmatra uslove čulne percepcije“.

U filozofiji, estetika se definiše kao studija lijepog i ukusa. Međutim, preciznije definisnje njenog subjekta nije uopšte lako. Umjesto toga, može se reći da je njeno samodefinisanje najviši zadatak moderne estetike. U estetici se nalazimo na jednoj zanimljivoj teritoriji i pred jednim uznemirujućim iskustvom. Estetika je carstvo lijepog, ružnog, uzvišenog i elegantnog; ali takođe i carstvo ukusa, kritike i lijepih umjetnosti. Vjeruje se da u ovim fenomenima operišu zajednički principi kao i da su oni pokretači zajedničkih interesovanja. U slučaju da je ova impresija pogrešna, onda se moraju odbaciti ideje kao što su lijepo i ukus, pošto tada jedino imaju periferni filozofski interes. Ipak, ukoliko je ova impresija ispravna i filozofija je u stanju da je potvrdi, onda je moguće postaviti osnove filozofije estetike....
70698565 ISTORIJA SRPSKE ESTETIKE  - Milan Ranković

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.