Cena: |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 2022
ISBN: 978-86-901270-8-5
Autor: Domaći
Vrsta: Eseji i kritike
Jezik: Srpski
Autor - osoba Raičević, Gorana, 1964- = Raičević, Gorana, 1964-
Naslov Veliki krug : književna prijateljstva Miloša Crnjanskog / Gorana Raičević
Vrsta građe stručna monografija
Jezik srpski
Godina 2022
Izdavanje i proizvodnja Leskovac : Zadužbina `Nikolaj Timčenko`, 2022 (Niš : Sven)
Fizički opis 289 str. ; 21 cm
Drugi autori - osoba Mičić, Biljana, 1978- (autor dodatnog teksta)
Mičić, Biljana, 1978- (autor dodatnog teksta)
Zbirka Nagrada Nikolaj Timčenko ; 12
(broš.)
Napomene Tiraž 300
Str. 261-269 : Obrazloženje nagrade: Odgonetanje tajne Miloša Crnjanskog / Biljana Mičić
O autoru: str. 277
Na koricama autorkina slika
Napomene bibliografske reference uz tekst
Bibliografija uz svaki rad
Pregled imena: str. 279-286.
Predmetne odrednice Crnjanski, Miloš, 1893-1977
Radičević, Branko, 1824-1853
Kostić, Laza, 1841-1910
Jakšić, Đura, 1841-1910
Petrović Njegoš, Petar II, 1813-1851
Lazarević, Laza, 1851-1891
Bojić, Milutin, 1892-1917
Vasiljev, Dušan, 1900-1924
Kašanin, Milan, 1895-1981
Marai, Šandor, 1900-1989
Nekontrolisane predmetne odrednice Branko Radičević / Laza Kostić / Đura Jakšić / Petar Petrović Njegoš / Laza Lazarević / Milutin Bojić / Dušan Vasiljev / Milan Kašanin / Šandor Marai
OSLUŠKIVANJE PROŠLOSTI
Crnjanski u krugu prijatelja
U ovoj knjizi sabrane su komparativne studije, eseji koji su nastajali od 2007. do 2019. godine, koji govore o poetici Miloša Crnjanskog sagledanoj iz dijaloške perspektive. U prvom poglavlju reč je o vezama što ih je pisac „Seoba“ svojim delom uspostavljao sa srpskim romantizmom, sa pesnicima koje možemo smatrati pravim očevima avangardnih autora, pripadnika različitih međuratnih pokreta i pravaca. Takođe, govori se o srodnostima Crnjanskog sa Lazom Lazarevićem, kao i sa rano preminulim pesnikom moderne Milutinom Bojićem. Kad je reč o savremenicima, u komparativnom ključu sagledan je odnos Crnjanskog i Milana Kašanina, pri čemu je akcenat više na biografskom i istorijskom kontekstu nego na srodnim poetičkim kategorijama, koje su, kao tipološke sličnosti, razmatrane u poređenju srpskog pisca sa mađarskim književnikom Šandorom Maraijem. Budući da se u ovakvim studijama često služimo „rođačkim metaforama“, koje koristi i Isidora Sekulić govoreći o duhovno bliskim autorima-savremenicima kao o „najbližoj svojti“, u poslednjem odeljku – u kojem je delo Miloša Crnjanskog poslu žilo kao lakmus, kao test za proveru ispravnosti postulata dveju uticajnih književnih teorija – nalazi se i tekst o Haroldu Blumu, američkom teoretičaru koji je u osnovi književne promene video princip pobune sinova protiv očeva, kao specifičnu verziju efekta Frojdovog edipalnog kompleksa. Knjigu zaključuje ogled o bahtinovski shvaćenom fenomenu „karnevalizacije“ u poznim delima Miloša Crnjanskog.
Poštujući stav Crnjanskog, koji je istraživanje o uticajima doživljavao kao izraz sumnje u umetničku originalnost, kao i to što je, uprkos otvoreno iskazanim simpatijama prema srpskim romantičarima, tvrdio da u književnosti nema nastavljanja – ove eseje pisala sam sa primarnom namerom da osvetlim širi kontekst različitih epoha u kojima je posebno naglašena problematika dominacije individualističkog odnosno kolektivističkog načela u literaturi. Ova perspektiva, iz koje se može izučavati istorija nove srpske književnosti, izvire iz specifične percepcije sveta koju nalazimo u delu Miloša Crnjanskog, i može se shvatiti i kao vezivni motiv ove knjige. U tom smislu, rezultati istraživanja predstavljeni u njoj poslužiće, nadam se, kao osnova za buduću sintetičku studiju pod naslovom „Eros i žrtva: o individualističkom i kolektivističkom načelu u srpskoj književnosti“.
U Novom Sadu, 14. aprila 2022. godine
Gorana (Krkljuš) Raičević, rođena u Novom Sadu gde živi i radi. Osnovne studije Srpske i opšte književnosti završila na Univerzitetu u Novom Sadu, a postdiplomske na Univerzitetu u Beogradu. Radi na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, gde kao redovni profesor predaje Književnost srpske moderne, Književnost srpske avangarde, Poetiku Miloša Crnjanskog, Poetiku Ive Andrića i Savremene književne teorije. Urednica je u izdavačkoj kući „Akademska knjiga“. Prevodi sa engleskog jezika. Proučava srpsku književnost devetnaestog i dvadesetog veka i prevodi sa engleskog i francuskog jezika. Prevela je knjige: Anatomija kritike (2007) Nortropa Fraja i Veliki lanac bića (2014) Artura Lavdžoja. Autorka je knjiga: Čitanje kao kreacija (1997), Laza Lazarević – Junak naših dana (2002, 2007), Eseji Miloša Crnjanskog (2005), Drugi svet (2010), Krotitelјi sudbine: o Crnjanskom i Andriću (2010), Komentari „Dnevnika o Čarnojeviću“ (2010). Autor je desetine radova u domaćim i stranim naučnim časopisima i publikacijama.
MG P6