Cena: |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 2021
ISBN: 978-86-7543-393-4
Vrsta: Istorija svetske književnosti
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Autor - osoba Simion, Euđen, 1933- = Simion, Eugen, 1933-
Naslov Mirča Elijade : čvorovi i znaci proze / Euđen Simion ; prevela s rumunskog Marija Nenadić Žurka
Jedinstveni naslov Mircea Eliade. srpski jezik
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 2021
Izdavanje i proizvodnja Sremski Karlovci ; Novi Sad : Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, 2021 (Novi Sad : Sajnos)
Fizički opis 488 str. ; 23 cm
Drugi autori - osoba Nenadić-Žurka, Marija, 1986- = Nenadić-Žurka, Marija, 1986-
Zbirka ǂBiblioteka ǂKnjiževnost, jezik, kultura
(broš.)
Napomene Prevod dela: Mircea Eliade / Eugen Simion
Tiraž 1.000
Na koricama beleška o autoru s njegovom slikom
Napomene i bibliografske reference uz tekst.
Predmetne odrednice Elijade, Mirča, 1907-1986
Razmatrajući život i stvaralaštvo Mirče Elijadea, rumunski književni kritičar i istoričar Euđen Simion, sa uspehom analizira najvažnije odlike rumunske postmoderne proze. Elijadeovom obimnom književnom opusu, autor ove knjige pristupio je nenamerno na „postmoderan“ način, kako je i sam naglasio, baveći se prvenstveno njegovim poznijim delima koja obuhvataju tekstove mitološke proze, a tek onda se Elijadeovim mladalačkim egzistencijalnim romanom. Ovde se Simion kritički odnosi ne samo prema aktuelnoj i nekadašnjoj rumunskoj književnoj recepciji, već i prema samom Elijadeu čije „čvorove i znake“ želi, pre svega, preko estetičkih i stilskih vrednosti, da uobliči piščev „epski svemir“, da ga vrednuje izvan političkih okvira koji guše književno bogatstvo.
Euđen Simion (Eugen Simion; 1933, Kioždeanka, Rumunija), poznati rumunski književni kritičar i istoričar, predsednik Odeljenja za filologiju i književnost Akademije Rumunije. Svoju karijeru je započeo kao naučni istraživač u Institutu za istoriju i teoriju književnosti „G. Kalinesku“ pri Akademiji Rumunije, zatim je radio kao profesor na Filološkom fakultetu na Univerzitetu u Bukureštu, a predavao je rumunski jezik i književnost i u Parizu, na Sorboni. Bio je predsednik Akademije Rumunije (1998–2006), a član je Rumunske akademije nauka i Danske kraljevske akademije nauka, dopisni član Akademije moralnih i političkih nauka iz Francuske, počasni član Moldavske akademije nauka. Dobitnik je brojnih nagrada, priznanja i počasnih doktorata, između ostalog i Ordena legije časti (2002). Glavna dela: Emineskuova proza; Euđen Lovinesku, iskupljeni skeptik; Smernice u savremenoj književnosti; Rumunski pisci današnjice (I–IV); Jutro pesnika; Merkucijeva smrt; Maternji jezik i jezik poezije; Kritički odlomci (I–IV); Mirča Elijade, čvorovi i znaci proze; Sioran – mitologija nesavršenosti; Rumunski klasici i niz naslova proizašlih iz projekata kojima je koordinirao.
MG53