Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Čurug, Žabalj |
Godina izdanja: 2003.ZAVET Beograd
ISBN: 86-7034-055-0 , ISBN 978-86-7034-035-0;
Autor: Domaći
Oblast: Ekonomija
Jezik: Srpski
Ekonomija Tranzicije Sreten Sokić-posveta Igoru Miroviću *4563*03-2022
Izdavač: ZAVET Beograd 2003.g ISBN 86-7034-055-0 , ISBN 978-86-7034-035-0;
Povez broš: tvrdi-676.strana,latinica,ilustrovana tabelama, Format: 24 x 17, težina 970.grama
Stanje: vrlo očuvana-nema ispisivanja-posveta autora na predlisku
Ekonomija tranzicije
Naučno delo ` EKONOMIJA TRANZICIJE ` sadrži šest odeljaka, dvadeset tri glave i pogovor. Obim je 675 strana.
Tranzicija je opšti fenomen savremenog sveta. Suština ovih promena, shvaćenih kao temeljno menjanje tehnološko-ekonomske, društvene i civilizacijske slike sveta, uslovljena je i potstaknuta napretkom nauke i tehnike poslednjih decenija, izmenom ekonomskih osnova - `temelja i principa bića`. Na sceni su globalističke osnove izgradnje sveta.
Od značaja je, sa tog stanovišta, da se razmotri karakter tranzicionih promena koji podrazumevaju niz teorijskih osvrta vezanih za ova pitanja. Oni proizilaze iz niza validnih naučnih rezultata zasnovanih na adekvatnom analitičko-metodološkom pristupu. To su ona naučna poimanja stvarnosti koja se ne bave deskriptivnim objašnjenjem ovoga (hteli mi to ili ne) revolucionarnog prevrata. Za nas je važna literatura o savremenim pojavama , ali ona koja ne neguje analizu samo spoljne strane, a ne uvažava, ne primećuje ili ne vidi vladajuće ekonomske i društvene zakone i posledice njihovog ispoljavanja.
Znači, obilje je `naučnih radova` u kojima odsustvuje uvažavanje opštih zakonitosti ekonomije i utvrđivanje specifičnih i zajedničkih zakonomemosti razvoja savremenih društava. Zamagljuje se ko je taj (ta) koji praktično presudno vlada `važnim tajnama i najvažnijim `mehanizmima` i instrumentima svetskog tržišta`. Svetski kapital kao svojevrsna najsavremenija `autobiografija` dvadest prvog veka ne može prihvatiti površne ocene i pogrešna predviđanja. Otuda savremena politička ekonomija u procesima saznanja ekonomske stvarnosti postaje odlučujuća za razumevanje promena, intencija tzv. integralnog svetskog tržišta, ekonomske modernizacije svih oblika organizovanja i `integracije` kapitala, privrednog života, ekonomskih reformi, tranzicije i dr. Sve je to u samom središtu naših oblika istraživanja saopštenih naučnoj i stručnoj javnosti u ovoj knjizi.
Savremene internacionalne tendencije ekonomije imaju preovlađujuću `svetsku ekonomsko-tehnološku krivulju` koja nosi sa sobom specifične oblike primenjivanja, obilje neodređenosti i neizvesnosti, različitih društveno-državnih formula, finansijskih i monetarnih, donatorskih i kreditnih formula i `cena` posebno u zemljama tranzicije iz `socijalizma` ali i onih `iz siromaštva`. Tu se sukobljavaju niz interesa `gospodara sveta` što i jeste tegobna planetarna igra na različitim delovima svetske kugle odnosno specifičnim geopolitičkim tačkama. Sa toga aspekta nije teško objasniti igru `štapa i šargarepe`, ekonomskih blokada i drugih finasnsijsko-kreditnih `intervencija`, smisao i ciljeve takozvanih ograničenih ratova i vojnih intervencija.
U ovoj knjizi, takođe, upozoravamo na najznačajnije razloge i činjenice koji su uticali i utiču na zasnivanje preovlađujuđe politike čiji je prevashodni interes `tranzicija za sebe` što je u neposrednoj korelaciji korelaciju sa uzrocima zastoja i odlaganja reformi. Kao da smo se `urotili` da stvarnost, a u okviru nje i ekonomske reforme koje se najavljuju, izgrađujemo, nezavisno od fatalnih posledica, suprotstavljajući se, svim raspoloživim snagama, prirodi društvenih zakonitosti i suštini različitih objektivnih tendencija savremene ekonomije, društvenog života i razvoja. Smisao ovakve politike i odgovarajućeg `društvenog` razuma nisu činjenice i tendencije koje se ukrštaju u ovoj ekonomskoj i demokratskoj epohi.
Knjiga je razvila originalno poimanje tranzicije. Ističe se da pojmovno određenje ekonomije tranzicije upućuje na čitav spektar različitog shvatanja da se traganje za suštinom i zakonitim svojstvima različitih ekonomskih procesa i tendencija u pojedinim zemljama i savremenim svetskim tokovima traži izvan ekonomije. Ovakva orjentacija otvorila je niz haotičnih problema koje poznaje višedecenijska analiza i izučavanje svega onoga što se pod ekonomijom tranzicije pojavljuje u praksi.