Cena: |
Stanje: | Polovan sa vidljivim znacima korišćenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Beograd-Dobanovci, Beograd-Surčin |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1900 - 1949.
Tematika: Književnost
Kulturno dobro: Predmet koji prodajem nije kulturno dobro ili ovlašćena institucija odbija pravo preče kupovine
Jezik: Ruski
Autor: Strani
Хождение по мукам
Алекеи Толстои
Трилогија `Шетња кроз агонију`
Толстој - изузетан совјетски писац, један од највећих модерних уметника ове речи. У његовим најбољим стварима, реалистичном истинитошћу, ширим животним феноменима, великим размјерима историјског размишљања комбиноване су живописном вербалном вјештином, могућношћу превођења материјала у монументалне уметничке форме. Трилогија `Шетња кроз мокраћа`, као и низ других дјела писца добила је заслужено признање, постала је омиљена књига милиона читалаца, ушла у класику, у златни фонд совјетске књижевности.
Светла и широка репродукција живота наше земље на прелому две епохе, оштра промена под утицајем револуције духовног света људи представљају главни садржај епског.
Толстој је написао трилогију `Шетња кроз трке` дуже од двадесет година. Када је 1919. емигрирао да ради на првој књизи трилогије - роману `Сестре`, није мислио да ће се рад одвијао у монументалном епику. Олујни ток живота доводи га до поверења у потребу да настави посао. Нисте могли ставити поенту и оставити своје хероје офф-роад.
Године 1927-1928 објављена је друга књига трилогије, роман Османаестогодишња. 22. јуна 1941. године, првог дана Великог патриотског рата, завршена је последња страница романа `Мрачно јутро`.
Толстој је живио са својим ликовима више од двадесет година, отишао с њима великом, компликованом стазом. Током овог периода дошло је до промјена не само у судбини хероја, већ иу судбини аутора, много перецхувствовавсхего и промјењује се.
Већ у процесу рада на роману `Сестре`, књижевник, желећи за истином реконструкције историје, упркос његовим привременим грешкама, схватио је пропаст и лаж да буду владајуће класе старе Русије. Жеља да се разумеју узроци који су проузроковали чишћење експлозије социјалистичке револуције помогли су писцу да направи прави избор, да иде заједно са домовином.
Према Толстоиу, рад на трилогији `Ходање бријама` за њега је био процес учења живота, `живи` у сложеном историјском периоду пуној контрадикција, схватајући драмско искуство његовог живота и живота своје генерације, сумирајући историјске поуке о страшним годинама револуције и грађанског рата , потрага за истинским грађанским и креативним путевима.
Карактеристичне инструктивне карактеристике формирања рада АН Толстоиа и других изузетних совјетских писаца старије генерације наглашава КА Федин. `Совјетска уметност`, рекао је К. А. Федин, `није рођен у канцеларији калкулатора, а не у одјељењској ћелији. Старији, а не старији руски писци у страшним годинама грађанског рата суочили се са избором: која би се страна барикаде постала? И они су одлучили. А ако су погрешили у избору и пронашли снагу да исправи грешку, исправили су га. Изузетан совјетски писац Алексеј Толстој нам је оставио оштро изненађујуће сведочење у причама о таквим болним заблудама. А он је у раним двадесетим годинама разбио химну новом читаоцу: `Нови читалац је онај који се осећао као господар земље и града. Онај који је у последњој деценији живио десет живота. Он је онај који има вољу и храброст да живи ... `Толстој је тврдио да је писац у срцу срца чуо позив овог новог читаоца, говорећи:` Желите да ми баците магични лук уметности - пишите: искрено, јасно, једноставно, величанствено. Уметност је моја радост.
... Било какво искуство се састоји од предности и минуса. Искуство судбине старијих писаца, искуство трагедија, као лекције у животу, асимиловале су совјетски писци, заједно са том највећом историјском лекцијом коју су извукли у лопову својих револуционарних људи. " [1]
Реални приказ живота руског друштва у предреволуционарном периоду у првом, роману трилогије `Сестре` представља упечатљиву убедљиву слику о веналитету, корупцији, обмању, лажаности читавог бића друштвене елите. Све ово је допринијело расту и екстремном погоршању друштвених контрадикција, што неизбежно доводи до револуционарне експлозије. За опште расположење романа `Сестре` су типични мотиви за пропаст буржоаског интелектуалног окружења, историјски образац о разарању старог система, предвиђање неизбежности `страшне освете`, `окрутног одмазда`, `свјетске ватре`, `краја свијета`. Мотив неизбежности колапса царске империје у првом издању романа био је углавном нејасан. Предсказање `краја света`, како је добро познато, било је веома различито у пререволуционарној руској књижевности. Ако су писци револуционарног логора видели у пропасту буржоаско-интелектуалног начина посљедица стварних друштвених процеса, неусаглашености и погоршања класних противречности, тада декадентни књижевни трендови прокламовали `крај свијета` од реакционарних мистичних позиција које су затамнеле истинске конфликте постојања. Толстој је био далеко од мистичних концепата који су потврдили пропаст света, неизбежност њеног краја. Писац, који је у почетку још увек нејасно упознат са циљевима социјалистичке револуције, ипак је фигуративно показао своје разлоге, скривене у стварним друштвеним условима, у мржњи народних маса за дезинтегрисане привилеговане кругове друштва. У последњим романима трилогије, мотив предодређености краја старог света добија конзистентно реалан звук; Узроци који су проузроковали револуционарну експлозију, колапс царске империје, разјашњени су дубоко и прецизно, у складу са историјском истином.
Први део трилогије привлачи читаоце са пластичношћу слика, вербалном уметношћу. Уметничка заслуга овог дивног руског романа је огромна. Као живи, ми се суочавамо са његовим главним ликовима - Катијом, Дашом, Телегином, Росхцхином. Међутим, снага овог рада није само у његовом уметничком, реалистичном мајстору. Роман `Сестре` одликује дубински реализам у приказивању колапса старог племничарског друштва и кризи путева интелигенције. Заиста, у широким типичним генерализацијама, овде се види лице врха цесарске Русије, страног народа декадентне распадане интелигенције. Овде су слике и слике потпуно реалистично уверљиве. Роман ствара осећај величине и одлучности историјских трансформација, чине нас нервозно да преживе болну судбину својих хероја. Судбина хероја је посебно интересантна и поучна, јер је роман прожет са патосом решавања основног историјског питања - питање смисла револуционарне трансформације и даље судбине наше земље, са великом снагом и искреношћу коју је поставио уметник. Ово је један од извора значаја романа `Сестре`. Током стварања овог рада, аутор није имао јасну представу о будућем путу Русије, још није решио тежак задатак да правилно види епоху и сам себе проналази. Узнемирујуће рефлексије и претраге прождиру роман, стварају свој основни тон.
На позадини огромних друштвених догађаја, у очекивању предстојећих промјена, АН Толстој само своје хероје слика и беспомоћан. Збуњеност влада у њиховом уму, и даље је немоћна да ријеше питања која поставља живот. Укључивање у борбу подстиче границе своје перспективе, подиже их на свест о општим везама између појединца и друштва, до схватања кретања времена као историје, односно води до холистичког знања о законима доба. Толстој је много пута нагласио да су `сестре` - роман не историјски. Писац га је створио као дело о судбини његове генерације. У последњим књигама трилогије појављује се конкретан имиџ живота историје. Животно искуство јунака трилогије постаје неизмерно богатије, генерализује не само опсервације једног друштвеног слоја, већ се умножава искуством историје, борбом народа и искуством револуционарне ере.
brosirani povez veci format
korice bespotrebnoojacane selotejpom
unutrasnjost odlicna
228 str